SZWENDAM SIĘ PO ISLANDII – FIORD REYÐARFJÖRÐUR


Patrząc na mapę Islandii z najciekawszymi turystycznie miejscami, ma się wrażenie, że wszystkie największe atrakcje znajdują się w zachodniej części wyspy, a wschód wygląda trochę, jak pustynia. Jadąc tam obawiałem się, że może być mało ciekawie, jednak miło się zaskoczyłem. Wschód Islandii, a w szczególności region Fiordów Wschodnich jest zjawiskowy i co najważniejsze nie ma tam takich tłumów turystów, jak w zachodniej części wyspy (przynajmniej na początku czerwca)

Reyðarfjörður to największy i najgłębszy ze wszystkich fiordów wschodnich (ma ok. 30 km długości). Posiada dwie odnogi: większą - na końcu, której znajduje się miasto Reyðarfjörður oraz mniejszą - u wybrzeży, której leży miasto Eskifjörður (ta część zatoki nazywana jest Eskifjörður). Fiord otoczony jest dookoła szczytami mającymi od kilkuset do nieco ponad 1 tys. m wysokości.


Samo miasto Reyðarfjörður (ponad 1100 mieszkańców), podobnie jak reszta islandzkich osad nie zachwyca jeśli chodzi o architekturę. Znajduje się tam: niewielki port morski, hala sportowa, kilka bloków, muzeum II wojny światowej (w czasie wojny znajdowała się tam baza wojsk alianckich) oraz przede wszystkim jedna z większych hut aluminium w Europie.

Reyðarfjörður „wkomponowane” zostało jednak idealnie w przyrodę. Osoby lubiące  wędrówki mogą wybrać się na szczyt Grænafell (nigdzie nie podają jego wysokości, ale na pewno nie ma 900 m). Na Grænafell prowadzi łatwy i dobrze oznakowany szlak, a na szczycie znajduje się stół z ławkami, więc można sobie zrobić piknik. Ci, którzy lubią „niższe” spacery mogą przejść się ścieżką wzdłuż kanionu wyżłobionego przez rzekę Búðará. Na rzece Búðará, za muzeum II wojny światowej, znajduje się ładny wodospad, do którego prowadzi szutrowa droga. 

Fragment miejscowości Reyðarfjörður.

Widok z tarasu u naszych gospodarzy :) 

Kanion rzeki Búðará.

Rzeka Búðará.

Wodospad na rzece Búðará, leżący nad miastem.

Widok z wodospadu. 
Malownicze położenie Reyðarfjörður.
Specjalny kod dla czytelników Geociekawostek do wykorzystania na www.szwendamsie.pl   :)
Reyðarfjörður składa się w znacznej większości z takich właśnie parterowych domków.


Fiordy to mi z ręki jadły :)

W drodze na szczyt Grænafell ...


Stolik z ławkami na szczycie Grænafell.

Jedna z wielu ścieżek wokół Reyðarfjörður.W drugiej miejscowości leżącej we fiordzie Reyðarfjörður również nie ma szału. Eskifjörður liczy nieco ponad 1 tys. mieszkańców. Znajduje się tam między innymi: port morski, duża przetwórnia ryb, muzeum morskie, boisko piłkarskie, na którym rozgrywane są IV-ligowe mecze, a także baseny na świeżym powietrzu z ciepłą wodą. Wizytówką miasta jest mający 985 m wysokości Hólmatindur, ze szczytu rozpościera się niesamowity widok na cały fiord Reyðarfjörður. O szczycie Hólmatindur będziemy pisać w kolejnym wpisie.  

Uroku Eskifjörður dodaje wodospad Bleiksárfoss składający się z kilku kaskad. Nieopodal miasta, jadąc w stronę oceanu, znajduje się nieczynna kopalnia kalcytu. Można wejść w jej głąb, ale potrzebne jest oświetlenie i trzeba uważać, bo jest ślisko. Jeśli ktoś chce kalcyt na pamiątkę, to bez problemu znajdzie go przed kopalnią. Jeśli ma się szczęście, to na skałach w Eskifjörður można ujrzeć wygrzewające się foki. Nam nie było to dane, ale za to widzieliśmy wieloryba, który wpłynął do Reydafjordur.      


Punkt widokowy Hólmanes, leżący między Reyðarfjörður, a Eskifjörður.


Fiord Reyðarfjörður w pełnej okazałości, widok ze szczytu Hólmatindur (985 m n.p.m.).

Mniejsza odnoga fiordu Reyðarfjörður zwana Eskifjörður, w dole widoczna również miejscowość nosząca tę samą nazwę.

Widok spod kopalni kalcytu, te białe świecące punkciki leżące na ziemi, to kalcyt. 

Na pierwszym planie boisko w Eskifjörður, po prawej stronie kościół, a w tle widać wodospad Bleiksárfoss. 

Zdjęcia boiska z drugiej strony, tym razem w tle szczyt Hólmatindur - symbol Eskifjörður. 

To tyle jeśli chodzi o Reyðarfjörður, w następnej części pokażemy Wam zdjęcia w obszaru wulkanicznego Krafla :) 

Zachęcamy do oglądania naszego klipu z wypadu po Islandii oraz fotorelacji (tutaj).


KONIEC

Specjalny kod dla czytelników Geociekawostek do wykorzystania na www.szwendamsie.pl   :)

Komentarze