Islandia – Hverir, czyli kawałek Marsa na Islandii


Obszar geotermalny Hverir(Hverarönd) można opisać w dużym skrócie jako kawałek Marsa na Ziemi. Moim zdaniem jest to jedno z ciekawszych miejsc jakie odwiedziłem na Islandii. Hverir leży kilka kilometrów na wschód od jeziora Mývatn, nieopodal wioski Reykjahlíð. Jadąc jedynką, już z daleka dostrzegamy unoszące się słupy pary wodnej, a nieprzyjemny zapach mocno zaczyna wżerać się w nos.

Będąc na miejscu człowiek widzi krajobraz rodem z filmu Sci-Fi. Gleba przybiera tu barwę wszystkich odcieni czerwieni, pomarańczu i żółci. Na horyzoncie widać rozsiane samotne stożki wulkanów, a do tego nigdzie nie ma roślinności. Znajdują się tu za to przedziwne formacje skalne, pola lawowe oraz syczące szczeliny, z których wydostaje się para wodna, a także śmierdzący siarkowodór.

Gazy te osiągają bardzo wysokie temperatury i mają intensywny zapach, krótko mówiąc śmierdzą zgniłym jajem. Takie miejscowe wycieki gazów nazywane są fumarolami i występują w obrębie aktywnych wulkanów (Hverir leży na obszarze wulkanicznym Krafla). Całość tego kosmicznego spektaklu uzupełniają bulgoczące i kipiące sadzawki wypełnione gotującym się błotem.Specjalny kod dla czytelników Geociekawostek do wykorzystania na www.szwendamsie.pl   :)
Jak już wcześniej wspomniałem, Hverir leży na obszarze wulkanicznym Krafla. Jest to terenem na styku dwóch płyt tektonicznych: północnoamerykańskiej i euroazjatyckiej. Płyty te odsuwają się od siebie, przez co występują tam zjawiska wulkaniczne. W przeszłości stożek Krafli był bardzo duży, jednak w wyniku licznych erupcji doszło do zniszczenia jego górnej części i tym samym powstała kaldera (wielkie zagłębienie w szczytowej części wulkanu).

Właśnie w tym zagłębieniu leży Hverir, a kilka kilometrów na północ od niego znajduje się nowy stożek Krafli. W jego kraterze możemy podziwiać szmaragdowo-niebieskie jezioro. Zarówno jezioro, jak i krater nazywają się Víti, czyli piekło. W przeszłości, Islandczycy wierzyli, że kratery są wrotami do piekieł. Na obszarze wulkanicznym Krafla znajdują się również gorące źródła m.in. grota Grjótagjá.    Oczywiście atrakcje te są darmowe. Wytyczono tam specjalne ścieżki do spacerowania. Zarówno pod samym Hverir, jak i Kraflą znajduje się parking. I mała rada na koniec, nie zniechęcajcie się smrodem, jaki tam panuje, bo widoczki są naprawdę kosmiczne :)  


KONIEC

Specjalny kod dla czytelników Geociekawostek do wykorzystania na www.szwendamsie.pl   :)

Komentarze

 1. Świetne zdjęcia! Faktycznie wyspa wygląda jak z innej planety :) Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się ją odwiedzić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam cichą nadzieję, że kiedyś również uda mi się odbyć taką podróż!

  OdpowiedzUsuń
 3. Słuchajcie, czym najczęściej podróżujecie? Chodzi mi o linie lotnicze. Ja przede wszystkim latam tanimi liniami i muszę wam powiedzieć, że niedawno dowiedziałam się że obowiązuje w nich nowy wymiar toreb przeznaczonych na bagaż podręczny. Tak na przykłąd Torba Rayanair powinna mieć teraz wymiary 40x20x25, wiedzieliście o tym? Ja taką torbę kupiłam w sklepie Pariso, i jeśli wy też latacie tymi liniami, polecam wam do tego sklepu zajrzeć. Mają na prawdę ciekawą ofertę

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne zdjęcia, jak tam dotrzeć?

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajne miejsce, ale faktycznie wali jajem na maksa :) Widoki, jak z innej planety!

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza