Lofoty - perła Norwegii

Za kołem podbiegunowym, u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii, leży archipelag skalistych wysp zwany Lofotami. Wcina się on 112 km w głąb Morza Norweskiego. Na samym czubku Lofotów znajduje się malownicza wioska rybacka, mająca jedną z najkrótszych nazw geograficznych na świecie Å ( Å w języku norweskim oznacza strumyk, rzeczkę lub potok).

Lofoty mają bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu. Archipelag składa się z pięciu głównych wysp, na których znajdują się ostre i poszarpane szczyty górskie. Najwyższy punkt Lofotów - szczyt Higravstinden wznosi się na wysokość 1161 m n.p.m. Wyspy porozcinane są wąskimi i niesłychanie głębokimi zatokami morskimi tzw. fiordami.


Największymi wyspami w grupie Lofotów są: Austvågøy, Vestvågøy, Moskenesøya, Flakstadøya i Gimsøya. Jedną z głównych atrakcji archipelagu są liczne mosty łączące główne wyspy. Lofoty swój charakterystyczny wygląd zawdzięczają również starym drewnianym domom rybackim tzw. "rorbuer", które zbudowane są na palach lub bezpośrednio na skałach.  


Pomimo, że wyspa leży już za kołem podbiegunowym, to dzięki ciepłemu prądowi zatokowemu Golfsztrom ma bardzo sprzyjający klimat (średnia temperatura powietrza w zimę wynosi  -1 °C, a latem 12 °C). Od końca maja do połowy lipca na Lofotach występuje zjawisko dnia polarnego, a od września do połowy kwietnia zorze polarne. Woda na Lofotach ma turkusowy kolor, a w niektórych zatoczkach znajdują się bajeczne piaszczyste plaże.   

Archipelag zamieszkuje ok. 24,5 tys. osób. Główną osadą jest 5-tysięczny port Svolvær. Ludzie utrzymują się tam przede wszystkim z rybołówstwa i przetwórstwa ryb (głównie dorszy) oraz turystyki - ok. 200 tys. gości rocznie. Z pewnością, miejsce to będzie cieszyło się z roku na rok coraz większą popularnością, dlatego warto odwiedzić je jeszcze teraz, kiedy turystów jest tam stosunkowo mało.

Artykuł pojawił się również na www.szwendamsie.pl

Komentarze

  1. Piękne widoki, już się zakochałam :) Norwegia, to piękny kraj, ale nie miałam czasu go konkretnie zwiedzić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdjęcia super:) Pozdrowka...

    OdpowiedzUsuń
  3. Trzeba przyznać, że takich widoków to w Polsce nie zobaczymy, no ale też nasze góry są niczego sobie;) Na takich wyprawach bagażniki od http://www.amos.auto.pl to super sprawa.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza