7 najbardziej niezwykłych formacji skalnych

Formacje skalne to wszystkie formy ukształtowania terenu, zarówno wypukłe, jak i wklęsłe zbudowane ze skały. Są jednymi z najbardziej spektakularnych elementów krajobrazu. Uformowały je procesy endogeniczne (trzęsienia ziemi, wulkany, ruchy górotwórcze) i egzogeniczne (wietrzenie, denudacja, erozja). Dzięki swojej złożoności, mamy gwarancję, że na dwie identyczne formy skalne nigdy nie trafimy. Zapraszam do kolejnego geociekawostkowego rankingu.

Dwunastu Apostołów

Wapienne kolumny wystające z morza. Wbrew nazwie, kolumn jest tylko siedem i nigdy nie było 12 (maksymalnie dziewięć, ale dwie się zawaliły). Formy te powstały w wyniku niszczącej działalności morza. Apostołów można zobaczyć w Panku Narodowym Port Campell w Australii (stan Wiktoriia). Skalne kolumny są jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w kraju kangurów.

Grobla Olbrzymów

Grobla Olbrzymów nazywana jest również Drogą Olbrzymów. Niesamowity fragment wybrzeża w Irlandii Północnej. Groblę tworzą bazaltowe kolumny, które powstały na skutek spękania stygnącej lawy. W najszerszym miejscu grobla osiąga szerokość 180 metrów, a w morze wchodzi na odległość 150 metrów. Według irlandzkiej legendy Groblę wybudował olbrzym Finn MacCumhaill.

Sigirija (Lwia Skała)

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Sri Lanki. Na szczycie skały mającej 370 metrów wysokości, znajdują się ruiny pałacu i twierdzy z V wieku z czasów panowania króla Kassapy. Pomimo, że do dnia dzisiejszego z pałacu pozostały jedynie fundamenty, całość prezentuje się niesamowicie. Doceniło to UNESCO wpisując stanowisko archeologiczne Sigirija na listę światowego dziedzictwa.

The Wave

Fantastyczna formacja skalna utworzona z piaskowca. Są to skamieniałe wydmy, które miliony lat temu pokrywały pokaźne obszary Płaskowyżu Kolorado. Ich fragmenty zachowały się w paśmie Coyote Buttes w Arizonie (blisko granicy Arizony z Utah). Są to bardzo delikatne formy, dlatego podlegają ścisłej ochronie.

Torghatten 

Niewysoka góra na wyspie Torget (gmina Brønnøy, Norwegia). Ma zaledwie 258m wysokości. Najbardziej charakterystyczną cechą Torghatten jest dziura (tunel) za pomocą, której można przejść na drugą stronę góry. Otwór stanowi idealny punkt widokowy. Według norweskich legend, dziurę zrobił nie kto inny, jak …. Troll!

Tsingy de Bemaraha

Kras w zachodniej części Madagaskaru położony około 60-80 km od wybrzeża wyspy. Tworzą go szpiczaste iglice zbudowane z wapienia. Turyści mogą zwiedzać to miejsce w dwojaki sposób – albo wspinać się po czubkach iglic, albo eksplorować ciemne korytarze u ich podstaw. Obszar zajmuje powierzchnię 152 tys. ha i od 1927 roku podlega ścisłej ochronie.

Uluru (Ayers Rock)Jest drugą pod względem wielkości skałą na świecie. Znajduje się w Australii. Ma wysokość 100-piętrowego budynku, a jej obejście zajmuje około 3 godzin (ma ponad 300m wysokości i 8km obwodu). Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Australii oraz jej symbolem. W ciągu dnia Ayers Rock zmienia kolory, w czasie zachodu słońca przybiera barwę palonej czerwieni.

Komentarze

  1. Największe wrażenie dla mnie robi Lwia skała, bardzo chciałabym znaleźć się tam w te wakacje :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza