Pielęgnacja odzieży outdoorowej- pranie

Przez pielęgnację odzieży turystycznej i sportowej rozumiemy pranie i impregnowanie. Jest to bardzo ważny temat wzbudzający od zawsze gorące dyskusje. Jeszcze do niedawna można było spotkać się z różnymi zabobonami odnośnie pielęgnacji tego typu ubrań – jak np.: mądrość głosząca, że kurtek membranowych (przeciwdeszczowych) nie powinno prać się w ogóle. Na szczęście czasy się zmieniły, technika poszła do przodu, a na rynku mamy dostępną całą masę cudownych preparatów, z których warto, a nawet trzeba korzystać.
Specjalistyczna odzież nie należy do najtańszych, dlatego jak już w nią zainwestujemy, to warto dbać o nią w odpowiedni sposób. Jeśli chcemy, żeby służyła nam przez lata zachowując swoje właściwości, to koniecznie musimy prać ją w środkach do tego przeznaczonych. Istnieje kilka rodzajów środków do prania – dobieramy je w zależności od materiału, z którego wykonana jest dana odzież (kurtkę puchową wypierzemy w innym środku niż np.: kurtkę przeciwdeszczową.) W poniższym artykule postaramy się doradzić Wam, co w czym prać.

Preparaty do pielęgnacji odzieży można kupić w każdym sklepie turystycznym. Sprzedawca, który proponuje Wam środki do prania lub impregnaty robi to w dobrej wierze, a nie dlatego, że jest nachalny. Warto go wysłuchać, żeby później się nie zdziwić, gdy np.: odbierzemy z pralni zniszczoną kurtkę puchową. Preparaty pielęgnujące są dość drogie, ale firmy robiące proszki i płyny do prania wyczuły już biznes i zaczęły robić „podróby”, które z własnego doświadczenia polecamy (chodzi o środki do prania).

ZANIM ZACZNIECIE PRAĆ LUB IMPREGNOWAĆ, KONIECZNIE SPRAWDŹCIE METKĘ ODZIEŻY I PRZECZYTAJCIE INSTRUKCJĘ NA PREPARACIE.

http://geociekawostki.blogspot.com/2016/03/pielegnacja-odziezy-outdoorowej-pranie_5.html


PRANIE

Większość odzieży outdoorowej (m.in.: kurtki przeciwdeszczowe i przeciwwiatrowe (softshellowe), spodnie przeciwdeszczowe i softshellowe, polary, bieliznę termiczną, skarpety turystyczne, kurtki zimowe ze sztuczną ociepliną np.: z primaloftem, śpiwory syntetyczne, koszulki oddychające, ręczniki szybkoschnące, rękawiczki, czapki itp.) pierzemy w tym samym środku – uniwersalnym płynie do prania odzieży turystycznej i sportowej. Środki takie eliminują nieprzyjemne zapachy i optymalizują oddychalność. Preparaty te mogą być stosowane do prania w pralce jak i do prania ręcznego.

Odzież docieploną naturalnym puchem (kurtki puchowe, spodnie puchowe, kombinezony, śpiwory puchowe) koniecznie trzeba prać w preparacie do prania puchu (jeśli zastosujemy inne środki np.: proszki, czy płyny do prania, to zniszczymy właściwości puchu). Wbrew wcześniejszym zabobonom, rzeczy puchowe, jak najbardziej można prać w domu, a do pralki nie trzeba wrzucać piłeczek tenisowych, które rozbijają puch. Ważne jest, żeby po wyciągnięciu puchowych rzeczy z pralki suszyć je poziomo (nie wieszać ich). Można położyć je np.: na ziemi na kocu lub rozłożyć na suszarce. Co pewien czas trzeba rozbijać poklejone grudy puchu, aż do całkowitego wyschnięcia puchu. Środki do prania puchu przywracają puszystość i pierwotne właściwości izolacyjne puchu oraz pozbawiają puch ewentualnych nieprzyjemnych zapachów. W środkach tych można prać również kurtki i śpiwory z puchu syntetycznego.

Ostatnią grupę stanowi odzież wełniana, w głównej mierze z wełny merino. Mało który turysta ma dużo rzeczy z wełny merino, dlatego też bardzo często pojedyncze sztuki wełnianej odzieży pierzemy w środkach uniwersalnych. Ubrania nie pogarszają wówczas swoich właściwości termicznych i oddychających, ale tracą pozostałe cechy. Preparaty do prania ubrań merino eliminują zapachy, zachowują naturalne właściwości antybakteryjne, odzież jest puchata, miękka i delikatna, a olejek cedrowy nadaje przyjemny zapach oraz chroni przed molami w trakcie przechowywania.

WAŻNE: piorąc odzież outdoorową nie należy stosować detergentów w proszku, płynów do prania oraz innych produktów, które zawierają środki zmiękczające tkaniny – pogarszają one przede wszystkim oddychalność odzieży. Zabronione są również odplamiacze i wybielacze, ponieważ mogą zmienić nieodwracalnie właściwości odzieży. Temperatura w jakiej należy prać daną odzież znajduje się na metce – najczęściej jest to 30 stop. Ubrania turystyczne i sportowe można z reguły suszyć w suszarkach bębnowych (także należy sprawdzić metkę). Opisane wyżej preparaty są w postaci płynnej. Wlewamy je do pralki zamiast proszku do prania i płynów. Najczęściej na jedną sztukę odzieży trzeba wlać dwie nakrętki preparatu, a na dwie rzeczy trzy nakrętki (informacje takie muszą być podane na etykiecie preparatu).

Artykuł pojawił się również na www.szwendamsie.pl

Komentarze

  1. Świetne zdjęcie metki :) uśmiałem się :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto zwrócić uwagę na metkę i kupić odpowiedni preparat, bo kiedyś bez zastanowienia wrzuciłem brudną kurtkę do pralki i po wyschnięciu okazało się, że całkowicie straciła objętość - wypełnienie się zepsuło.

    OdpowiedzUsuń
  3. W sumie bardzo dobrze, że poruszamy takie tematy, bo nie wszystko jest znów takie oczywiste. Ja tutaj <a href="https://moodo.pl/>https://moodo.pl/</a> też ładną odzież wyhaczyłam, ale zobaczymy, co tak naprawdę uda mi się dorwać. Bo jestem w tym największym rozmiarze, 46 u nich ;) .

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza