Portugalia: przylądek Cabo da Roca i plaża Praia da Ursa

Z Porto pojechaliśmy pociągiem do Lizbony. Osoby, które też wybiorą ten sposób komunikacji, powinny wiedzieć, że pociągi z Porto do stolicy Portugalii nie odchodzą z dworca Sao Bento tylko z dworca Campanha (można tam dojechać wszystkimi liniami metra - stacja przed stadionem Estadio do Dragao, lub pociągiem z San Bento). Za bilety płaciliśmy po 30,30 euro, dość dużo, ale był to pociąg pośpieszny, coś à la nasze Pendolino i pokonał odległość ok. 320 km w 2,5 godziny. Bilety można kupić na dworcu Sao Bento i przejechać z niego pociągiem jeden przystanek na Campanha (mając bilety możemy też przejechać za darmo metrem na Campahna). Końcową stacją pociągu jest dworzec Santa Apolonia w Lizbonie.


W Lizbonie jest co zwiedzać, dlatego byliśmy tam 4 dni, ale o tym będzie kolejny wpis. Ten będzie poświęcony malowniczemu przylądkowi Cabo da Roca i jednej z najładniejszych plaż jakie widziałem - Praia da Ursa. Oba te miejsca leżą w Parku Narodowym Sintra-Cascais, który zajmują niewysokie góry Serra De Sintra. Zatrzymując się w Lizbonie na kilka dni, warto zarezerwować sobie jeden dzień na odwiedzenie tych dwóch niesamowitych miejsc. Dojazd do nich z Lizbony jest bardzo łatwy i niedrogi.    
Ze stacji Estado do Cais do Sodre jedziemy pociągiem do leżącej nad oceanem miejscowości Cascais. Bilet kosztuje w dwie strony 4,3 euro/osoba, a czas przejazdu to ok. 1 godz. W Cascais obok dworca kolejowego stoi centrum handlowe Cascais Villa, na jego tyłach, po części w podziemiach znajduje się dworzec autobusowy. Łapiemy tam autobus nr 403 jadący do Sintry i kupujemy u kierowcy bilet do Cabo da Roca (3,25 euro/os.). Jedziemy ok. 40 min. Autobus dowozi nas pod samą latarnię znajdującą się na przylądku.
Przylądek Cabo da Roca to najdalej na zachód wysunięta część Europy - biorąc pod uwagę ląd stały. Wybrzeże w tej części Portugalii tworzą wznoszące się na 144 m skaliste klify. Na przylądku znajduje się XIX-wieczna latarnia oraz pamiątkowy obelisk. Jest to bardzo popularne miejsce wśród turystów. Urwiska stanowią bardzo dobre punkty widokowe.

Będąc na Cabo da Roca warto zrobić sobie spacer wzdłuż klifowego wybrzeża w kierunku północnym do plaży Praia da Ursa. W tym celu idziemy ścieżką, która prowadzi przez pagórkowaty teren (ścieżka ma początek niedaleko przystanku autobusowego). Wędrując na północ po prawej stronie mamy góry, a po lewej ocean. Przed plażą Ursa zobaczymy jeszcze uroczą plażę Praia da Aroeira (oczywiście ona jest w dole, a my u góry).    
Praia da Aroeira

Praia da Ursa to nieduża piaszczysta plaża otoczona wysokimi klifami i wystającymi z oceanu skalnymi kolumnami. Ma ona kształt półkola. Można zejść na nią z dwóch stron. Pierwsze zejście, na które trafimy idąc ścieżką z Cabo da Roca jest dużo prostsze, dlatego nie ma co kombinować. Znacznie trudniejsze zejście jest z drugiej strony - najpierw trzeba wdrapać się na klif, a następnie obejść plażę dookoła. Ostatni fragment drogi to pionowa ścianka, gdzie trzeba zachować dużą ostrożność i popracować trochę rękoma.
Łatwiejsze zejście na plażę (aczkolwiek w tym ustawieniu to podejście :) )

Charakterystycznymi elementami plaży Ursa są dwie ogromne kolumny skalne nazywane Gigantami z Ursa. Będąc na plaży warto się przejść za te formacje, gdyż znajduje się tam skała przypominająca słonia. I na koniec, żeby nikt się nie zdziwił na miejscu, Praia da Ursa to plaża nudystów :) Łatwo odróżnić na niej miejscowych od turystów (ci pierwsi chodzą na golasa, a ci drudzy w ubraniach).
Giganty z Ursa
  
Prawa część plaży ...

Jeden z Gigantów z bliska
Słoń ...
 ... okno skalne pod trąbą słonia

 Lewa część plaży ...

Komentarze

 1. Portugalia to piękny kraj. Chyba mój ulubiony w Europie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Klimat Portugalii jest niesamowity!

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowite ujęcia, niczym z katalogu :) To musiało być cudowne na żywo !!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale pięknie! :o Muszę się tam kiedyś wybrać. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdjęcia pierwsza klasa! Wybrałbym się, ale słyszałem że po Portugalii ciężko się stopuje, a po Hiszpanii to jeszcze gorzej.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza