Minorka – wszechświat w pigułce

Minorka to hiszpańska wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym. Wraz z Majorką i Ibizą tworzy archipelag Balearów.

Zwiedzanie Minorki stanowi wielką uciechę dla każdego. Miłośnicy archeologii znajdą tam niezliczoną liczbę megalitów, czyli wielkich budowli kamiennych. Prehistoryczne skaliste bloki i budowle rozsiane są po całej wyspie. Największe można podziwiać w Talati de Dalt, a najstarsze w Naveta d’es Tudons. Entuzjaści historii odkryją niezwykłe dzieje Minorki. Wyspa przechodziła z rąk do rąk, na przemian plądrowana i odbudowywana. Kolejno była pod panowaniem starożytnych Rzymian, Katalończyków, Maurów, Anglików, Francuzów. 

Wielbiciele miast pokochają kręte uliczki i zabytkowe budowle hiszpańskiej Ciutadelli, największy naturalny port na Morzu Śródziemnym oraz domy w brytyjski stylu w Mao a także liczne urokliwe miasteczka z bielonymi domkami. Miłośnikom sportu wyspa oferuje m.in. przejażdżki konne i rowerowe, żeglarstwo oraz nurkowanie. Fani kąpieli słonecznych mają do wyboru dużą liczbę różnorodnych plaż zarówno piaszczystych, jak i kamienistych.  Smakoszom polecam tradycyjną hiszpańską kuchnię, specjalne gatunki sera oraz rumianek i dżin.

Zapraszam do obejrzenia mini galerii z Minorki. 

Zatoka i plaża Cala Macarella
Ciutadella de Menorca – dawna stolica Minorki
Katedra Santa Maria de Ciutadella
Plaża Cala Pregonda
Port w Es Castell
Toro – najwyższy szczyt Minorki.
Legenda mówi, że pewnego dnia mieszkańcy wioski położonej u stóp najwyższego wzniesienia wyspy, Monte Toro (357 m), zauważyli tajemnicze światło na zboczu i udali się w tamtym kierunku. Po drodze spotkali byka (po hiszpańsku: toro), który zaprowadził ich do cudownej figurki Marii Dziewicy. Na szczycie góry powstało sanktuarium. Dziś znajdują się tu: ogromna figura Chrystusa (upamiętnia Hiszpanów poległych w Maroku), klasztor sióstr franciszkanek i neoklasycystyczny kościółek, a w nim figura patronki wyspy – Marii Dziewicy od Byka (Verge del Toro) w złotej koronie.

Nurkowanie...

Maó – stolica Minorki

Naveta d'Es Tudons 

Stanowisko archeologiczne Talati de Dalt

Paella marinera, czyli ryż z szafranem i owocami morza (małże, kalmary, krewetki)

Collingwood house - angielski dom kolonialnyTekst i zdjęcia: Izabela R.

Komentarze

 1. Zazdroszczę, że mieliście takie widoki na żywo. Cudne plaże!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce. A jak można się tam dostać?:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Promenada nocą wygląda szczególnie urokliwie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjnie wszystko wygląda - ale to jest kultura!
  Fajną smakę dostałam, aby spróbować tego ryżu z szafranem....ale bez owoców morza, bo nie trawię ich :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza