15 najpiękniejszych jezior świata

Geociekaowstkowy ranking 15-stu najładniejszych zbiorników wodnych świata. Tak kolorowo chyba jeszcze nie było. Lista tradycyjnie ułożona alfabetycznie.
Miłego oglądania J

1.    Bajkał
Najstarsze i najgłębsze jezioro na Ziemi. Jest również jednym z największych, z powierzchnią 31tys.km² plasuje się na 7 miejscu. Leży na Syberii w obwodzie irkuckim. Średnia głębokość jeziora wynosi 730m (w najgłębszym miejscu ma 1642m). Bajkał ma ponad 600km długości. W okresie zimowym cały zbiornik skuwa gruba warstwa lodu, po której można bezpiecznie chodzić, a nawet jeździć samochodem.

2.    Bled
Jezioro polodowcowe w Alpach Julijskich (Słowenia). Zbiornik nie należy do największych (zajmuje ok. 1,5km²) oraz najgłębszych (maksymalnie 30m), ale jest niesamowicie wkomponowany w krajobraz. Uroku dodaje mu malutka wysepka Blejski Otok z kościołem pod wezwaniem Marii Panny.

3.    Hillier
Zjawiskowe jezioro w Australii na wyspie Middle. Swym kształtem przypomina odciśniętą stopę. Jezioro jest słone. Przez krótki okres wydobywano z niego sól. Zbiornik otacza gęsty drzewostan. Od morza oddziela je wąski pas piachu. Naukowcy do dziś zastanawiają się czemu zbiornik ma jasnoróżową barwę.

4.    Kajyngdy
Jezioro w Kazachstanie w górach Küngej Ałatau. Leży na wysokości 1867m n.p.m. Powstało w wyniku trzęsienia ziemi w 1910 roku. Spadające skały utworzyły naturalną tamę na rzece Kajyngdy. Woda zalała część wąwozu zarośniętą drzewami, dzięki czemu powstał podwodny las. Jezioro ma 400m długości, a jego maksymalna głębokość wynosi 30m.

5.    Kelimutu
Wulkan tarczowy na wyspie Flores należącej do Indonezji. Wznosi się na 1639m n.p.m. W jego kraterze znajdują się trzy różnokolorowe jeziora: Zaczarowane Jezioro, Jezioro Młodych Mężczyzn i Panien oraz Jezioro Starych Ludzi. Na barwę jezior wpływ mają reakcje chemiczne jakie zachodzą między minerałami oraz gazami wydobywającymi się z wulkanu.

6.    Kraterowe
Najgłębsze jezioro w USA (stan Oregon) i jedno z najgłębszych na świecie – 597 metrów głębokości. Jak powstało? W wyniku erupcji wulkanu Mazama utworzyła się kaldera, którą wypełniła woda opadowa oraz woda z topniejących śniegów. Charakterystycznym elementem krajobrazu jeziora jest wyspa Wizard Island.

7.    Morze Martwe
 Bezodpływowe jezioro na Bliskim Wschodzie na granicy izraelsko-jordańskiej. Lustro wody jeziora znajduje się 418m poniżej powierzchni morza i stale się obniża – jest to najniższy punkt Ziemi nie będący zalany wodą. Maksymalna głębokość jeziora to 377m. Morze Martwe charakteryzuje się bardzo dużym zasoleniem ok. 28%. Nie żyją w nim żadne organizmy prócz bakterii (dlatego nazywa się Martwe). Tak duże zasolenie sprawia, że ludzie swobodnie unoszą się na wodzie.
   
8.    Mono
Słone jezioro w Kalifornii mające co najmniej 760 000 lat. Z dna Jeziora Mono sterczą tufowe wieże. Powstały z materiału piroklastycznego, czyli z tego, co wyrzucił wulkan. Niektóre wieże mają nawet po kilka metrów wysokości. Jezioro Mono wraz z najbliższą okolicą (tereny pustynne) przypominają scenerię rodem z filmów science fiction.

9.    Ober
Jezioro na pograniczu Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Jest częścią Jeziora Bodeńskiego. Z Ober wypływa Ren – jedna z najdłuższych rzek w Europie. Na pierwszym planie boathouse, czyli "dom na łodzie". Jak widać, żeby się do niego dostać po łódź, potrzebna jest ……. inna łódka.

10. Okama
Jezioro w Japonii na Wyspie Honsiu. Można je znaleźć w niedużym masywie wulkanicznym – Zaō. Jezioro powstało w wyniku zalania krateru wulkanu. Ma 350m średnicy oraz 60m głębokości. Okama nazywana jest również ,,Stawem Pięciu Kolorów”, gdyż zmienia swoją barwę w zależności od warunków atmosferycznych.

11. Peyto
Polodowcowe jezioro w kanadyjskiej Albercie w Parku Narodowym Banff. Swój turkusowy kolor zawdzięcza skalnemu pyłowi spływającemu do jeziora latem z topniejącego lodowca. Jezioro ma 44m głębokości. Peyto Lake wraz z otaczającymi szczytami Gór Skalistych stanowią kwintesencję kanadyjskiego krajobrazu.

12. Retba
Różowe jezioro w Senegalu. Swoją barwę zawdzięcza Dunaliella salina, czyli algom, które wytwarzają różowy pigment. Co ciekawe, w porze suchej różowa barwa jest jeszcze intensywniejsza. Jezioro charakteryzuje się dużym zasoleniem, dzięki czemu ludzie mogą swobodnie unosić się na jego powierzchni. Lac Retba jest jeziorem płytkim, w najgłębszym miejscu ma zaledwie 3 metry.

13. Sørvágsvatn
Największe jezioro Wysp Owczych. Sørvágsvatn leży na klifowym wybrzeżu wyspy Vágar. Woda z jeziora uchodzi do Oceanu Atlantyckiego 45 metrowym wodospadem. Średnia głębokość jeziora to ok. 27m, a maksymalna dochodzi prawie do 60m.

14. Spotted
Niewielkie słone jezioro w Kanadzie (Kolumbia Brytyjska). Charakteryzuje się niesłychanie wysoką zawartością siarczanu magnezu, wapnia, siarczanu sodu oraz kilku innych minerałów np.: srebra i tytanu. Spotted Lake najciekawiej prezentuje się latem, gdy w wyniku wyparowania części wody, na dnie jeziora, tworzy się kilkaset kolorowych „oczek wodnych”.

15. Qiandao
Jedno z największych chińskich jezior. Powstało w 1959 roku w wyniku wybudowania hydroelektrowni na rzece Xin'an. Na jeziorze znajduje się ponad tysiąc malutkich wysepek, przez co zbiornik nazywany bywa również Jeziorem Tysiąca Wysp. Głębokość jeziora wacha się od 26 do 120m. Woda w jeziorze jest do tego stopnia czysta, że produkuje się z niej znaną chińską wodę mineralną.

Komentarze

 1. Marzę o podróży kolejną transsyberyjska i zobaczeniem na żywo Bajkału. A Wy, które z tych jezior widzieliście na żywo?:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia. Ja z chęcią dodałabym do nich też Balaton:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowite zdjęcia. Spotted robi największe wrażenie, jak to natura robi...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedno ładniejsze od drugiego! Piękne miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowne miejsca! jestem pod ogromnym wrażeniem! Aż chciałoby się obejrzeć je na żywo :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne miejsca! Chciałabym je odwiedzić na żywo:-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki za to pierwsze zdjęcie - właśnie jak na nie spojrzałam to zrobiło się od razu chłodniej - mimo 25 stopni w biurze i ponad 30 na dworze...
  Jakby się tak miało więcej czasu i pieniędzy to by się pozwiedzało te piękne cuda natury

  OdpowiedzUsuń
 8. Niesamowite zdjęcia - najchętniej zwiedziłoby się wszystkie te miejsca - wszystko wygląda jakby było z Photoshopa, natura to potęga!

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne widoki stworzyła natura, chciałoby się to wszystko zobaczyć na żywo, aby przekonać się czy tak w rzeczywistosci może być pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Turkusowe bryły lodu wyłaniające się ze śniegu nad Bajkałem wyglądają rewelacyjnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajnie byłoby sobie popływać kajakiem na Kajyngdy

  OdpowiedzUsuń
 12. Dla nas zawsze najpiękniejsze będzie Morskie Oko! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękne jeziora! Z tym że jak człowiek się nad takie jezioro wybiera ze sprzętem to musi wziąć ze sobą worek wodoszczelny , by nie zamokły i się nie zepsuły :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza