Ojcowski Park Narodowy


Ojcowski Park Narodowy (OPN) jest najmniejszym polskim parkiem narodowym (pow. 21,46 km²). Utworzono go w 1956 roku. Leży w województwie małopolskim w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (ok. 16 km od Krakowa). Obejmuje środkową część Doliny Prądnika i fragment Doliny Sąspowskiej wraz z otaczającymi je wzniesieniami. Na terenie parku występują formy krasowe (ostańce, jaskinie, doliny krasowe, wąwozy itp.), które powstały w wyniku procesu krasowienia – woda zawierająca dwutlenek węgla rozpuściła wapienne skały.W przeszłości, obszar Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej wielokrotnie stanowił dno morza. W okresie jury znajdował się tam płytki zbiornik, w którym osadziły się grube warstwy wapieni. Sprzyjające warunki klimatyczne panujące wówczas na tym terenie (duża ilość opadów i wysoka temperatura), przyczyniły się do powstania malowniczej rzeźby krasowej, którą możemy podziwiać dzisiaj m.in. w Ojcowskim Parku Narodowym. Park, jak i cała wyżyna są obszarami unikatowymi w skali całego kraju.
 
Wieś Ojców
W OPN znajduje się wiele imponujących ostańców, ale tylko jeden z nich, ze względu na swój niepowtarzalny kształt, stał się symbolem parku. Chodzi oczywiście o słynną Maczugę Herkulesa. Jest to wapienny ostaniec o pionowych ścianach mający 25 m wysokości. Ciekawie prezentuje się również Brama Krakowska będąca naturalną bramą skalną zbudowaną z 15-metrowych bloków jurajskich wapieni. W przeszłości wiódł przez nią szlak handlowy z Krakowa na Śląsk.

Brama Krakowska
Maczuga Herkulesa
Innymi ciekawymi formami krasowymi występującymi w OPN są jaskinie. Póki co odkryto i opisano ok. 400 jaskiń, ale przypuszcza się, że na obszarze parku może być ich nawet 700. Na uwagę zasługują dwie najdłuższe jaskinie – Jaskinia Łokietka (320 m długości), w której według legendy ukrył się Władysław Łokietek uciekając z Krakowa przed wojskami czeskimi i Jaskinia Ciemna (230 m) będąca jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce (pierwsze ślady człowieka w jaskini pochodzą sprzed ok. 125 tys. lat). Obie jaskinie udostępnione są dla ruchu turystycznego. W ojcowskich jaskiniach żyje 17 gatunków nietoperzy – to właśnie ten nieduży ssak (nocek orzęsiony) widnieje na logo parku.
 

W najmniejszym polskim parku narodowym nie brakuje również zabytków. We wsi Ojców znajdują się m.in. ruiny zamku warownego. Zamek ten wzniósł Kazimierz Wielki w II połowie XIV w. Warownia wchodziła w skład systemu Orlich Gniazd. Jednym z najciekawszych budynków Ojcowa jest Kaplica „Na Wodzie” pod wezwaniem św. Józefa Robotnika. Tą zabytkową drewnianą kaplicę wybudowano w 1901 roku nad dwoma brzegami Prądnika.
 
Ruiny zamku w Ojcowie
Kaplica ,,Na Wodzie"
Największą i najpiękniejszą atrakcją OPN jest Zamek w Pieskowej Skale – zaliczany do czołówki zabytków polskiego odrodzenia. Twierdza, podobnie jak Zamek w Ojcowie, była częścią łańcucha obronnego Orlich Gniazd. Ufundowana została również przez Kazimierza Wielkiego. Jednym z głównych zadań Zamku w Pieskowej Skale było bronienie drogi handlowej biegnącej z Krakowa na Śląsk. Cały kompleks jest obecnie nieczynny z powodu prac konserwatorsko-budowlanych. Ponowne otwarcie obiektu nastąpi dopiero w kwietniu 2016 roku.

Zamek w Pieskowej Skale
Zamkowe ogrody

Komentarze

 1. Byłam bardzo dawno temu, dzięki za odświeżenie w pamięci :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Acch, było sie lata temu na wycieczce szkolnej, ale wtedy nie zwracało się tak uwagi na tę historię czy piękne widoki. Dziekuję Tobie za te wspaniałe zdjęcia. Ojcowski Park może jest i najmniejszy powierzchnią ale jest również jednym z bardziej znanych - m.in z tej maczugi herkulesa.

  OdpowiedzUsuń
 3. O tak, Ojcowski Park Narodowy jest piękny - to również świetna atrakcja dla dzieci - nie trzeba sie dużo nachodzić, aby wszystko co warte obejrzenia zobaczyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, jako dziecko spędziłem sporo czasu w OPN i całej wyżynie :)

   Usuń
 4. Jest tam strasznie brzydko i wszystko mi się nie podoba, i w ogóle turystyka jakaś do bani!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. twoja morda też jest niewyjściowa a tego też nie trzeba było pisać ;)

   Usuń
  2. Co ma jego "morda" do jego opinii nie podoba mu się najwidoczniej.

   Usuń
 5. Tego komentarza nie musiałeś/aś pisać.

  OdpowiedzUsuń
 6. 24 year old Account Coordinator Fonz Newhouse, hailing from Fort Saskatchewan enjoys watching movies like Only Yesterday (Omohide poro poro) and Lego building. Took a trip to Brussels and drives a Ferrari 166 MM Barchetta. nastepny

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza