Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak

Z pewnością jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek na polskim rynku ostatnich lat. Jej autorem jest Jacek Hugo-Bader, czyli bardzo poczytny reportażysta. Tym razem Hugo-Bader udał się w góry wysokie na granicy chińsko-pakistańskiej – Karakorum. Co tam robił? Brał udział w akcji poszukiwawczej, której celem było odnalezienie dwóch ciał polskich himalaistów na mierzącym ponad osiem tysięcy metrów szczycie Broad Peak.


Zimą 2013 roku, polscy himalaiści w składzie: Maciek Berbeka, Adam Bielecki, Artur Małek i Tomek Kowalski jako pierwsi ludzie na świecie zdobyli Broad Peak zimą. Był to wielki sukces Polski, o którym trąbiono na całym świecie. Niestety był to sukces zakończony tragedią. Kowalski i Berbeka zginęli podczas zejścia. Wydarzenia z Broad Peak wywołały medialną burzę w Polsce. Cały kraj żył newsami napływającymi z Karakorum. Środowisko wspinaczkowe o wszystko obwiniło Adama Bieleckiego, który był najsilniejszy i najszybszy z całej czwórki, a mimo to nie poczekał na swoich partnerów łamiąc tym samym zasadę „braterstwa liny”.


Latem 2013 roku, Jacek Berbeka, brat tragicznie zmarłego Maćka Berbeki, organizuje wyprawę poszukiwawczą. Chce odnaleźć ciało brata i Tomka i godnie ich pochować – wrzucić do głębokiej szczeliny w lodowcu. Nie chce, żeby zamarznięci himalaiści stali się atrakcją dla wspinaczy zmierzających na szczyt. Do ekipy dołącza Jacek Hugo-Bader, który zostaje kronikarzem wyprawy. Jacek Berbeka nie przepada za dziennikarzem, między mężczyznami cały czas iskrzy.

Autorowi książki zarzuca się, że zachował się jak sęp żerujący na ludzkim nieszczęściu. Wiedząc, że zdobędzie niesłychanie gorący materiał, wybłagał, wręcz wyżebrał uczestnictwo w wyprawie. Pan Hugo-Bader strasznie mnie do siebie zniechęcił, aż do tego stopnia, że unikałem Długiego filmu o miłości, jak ognia. W końcu, po roku czasu, zmusiłem się i przeczytałem jego książkę i muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.

Wydarzenia opisane w książce znałem z telewizji i Internetu. Okazało się, że w książce jest znacznie więcej szczegółów oraz są rzeczy, o których wcześniej nie słyszałem. Oprócz samej tragedii i relacji z bieżącej wyprawy, autor wtrąca wiele dodatkowych wątków. Każdy z uczestników tragicznej wyprawy został dokładnie przeanalizowany. Autor przeprowadził kilka wywiadów między innymi z Adamem Bieleckim oraz z Krzysztofem Wielickim, kierownikiem felernej wyprawy. Sporo miejsca poświęcił również twórcy projektu Polski Himalaizm Zimowy Arturowi Hajzerowi i jego śmierci.  

Tytuł: Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak
Autor: Jacek Hugo-Bader
Wydawnictwo: Znak
Okładka: Twarda
Ilość stron: 340
Wydana: 21.05.2014 

Komentarze