Bawoli żołnierze Boba Marleya

Zapewne każdy z Was słyszał kiedyś piosenkę Boba Marleya Buffalo Soldier. Ostatnio zaciekawiło mnie kim jest tytułowy Bawoli Żołnierz (buffalo - pol. bawół). Początkowo myślałem, że chodzi o wojaka pochodzącego z Buffalo – 270tys. miasto w stanie Nowy Jork, blisko granicy z Kanadą, leżące nad Jeziorem Erie i rzeką Niagarą. Oczywiście myliłem się. Marley śpiewa o czarnoskórym żołnierzu armii amerykańskiej z pułku uformowanego wyłącznie z Afroamerykanów, którzy walczyli z północnoamerykańskimi Indianami.

Bawoli żołnierze.

W latach 1861-1865, w Stanach Zjednoczonych toczyła się wojna secesyjna nazywana również wojną domową. Stany północne, tzw. Unia („Północ”), walczyły z południowymi stanami zwanymi Konfederacją („Południe”). W wyniku zakończenia wojny około 4 mln niewolników uzyskało wolność.

Oznaka 10 Pułku Kawalerii

21 września 1866 roku, w Fort Leavenworth w Kansas utworzono 10 Regiment Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych – pułk złożony wyłącznie z Afroamerykańskich żołnierzy (oficerowie byli czarni i biali). W czasie wojny secesyjnej formowano już ochotnicze oddziały „kolorowych” (United States Colored Troops), ale dopiero 10 Pułk Kawalerii był pierwszym zawodowym pułkiem w amerykańskiej armii złożonym tylko z czarnych. Po nim zaczęły powstawać kolejne.  

Europejscy kolonizatorzy od momentu przybycia na kontynent Ameryki Północnej toczyli walki z jej rdzennymi mieszkańcami - Indianami. Amerykę zamieszkiwało całe multum indiańskich plemion. Miały one własne języki, odmienne kultury i tradycje. Plemiona walczyły ze sobą, ale mimo to panowała między nimi pewna równowaga, którą niestety zaburzyli przybysze ze Starego Kontynentu. Francuzi, Brytyjczycy i Hiszpanie chcieli zupełnie wytępić Indian. Po ogłoszeniu przez kolonie niepodległości, nowo utworzone państwo amerykańskie dalej uskuteczniało tą okrutną politykę.

10 Pułk Afroamerykańskich żołnierzy oraz inne czarnoskóre oddziały powstały w celu zwalczania Indian w południowo-zachodnich stanach oraz na obszarze Wielkich Równin. Czarnoskóre pułki odznaczały się dużą odwagą i bitnością. Kilkunastu Buffalo Soldier otrzymało w podzięce za zasługi najwyższe odznaczenie wojskowe w Stanach Zjednoczonych – Medal Honoru (Medal of Honor). Afroamerykańscy wojacy oprócz działań wojskowych wykonywali również szereg innych zadań m.in. pomagali rozbudowywać infrastrukturę, eskortowali kurierów, chronili parki narodowe np.: Park Yosemite i Sekwoi.

Bawoli żołnierze w Parku Yosemite

To właśnie Indianie nazwali Afroamerykanów z 10 Pułku Kawalerii Bawolimi Żołnierzami. Nie jest znana dokładna geneza tej nazwy, ale we wszystkich historiach chodzi zawsze o to samo. Rdzenni mieszkańcy mówili tak na swoich przeciwników, gdyż ci mieli ciemny kolor skóry oraz grube, czarne i kręcone włosy, które przypominały im bawolą sierść. Oprócz tego Afroamerykańscy żołnierze byli odważni, silni i bitni, jak bawoły. Przezwisko to zakorzeniło się do tego stopnia, że zaczęto nazywać tak wszystkie czarnoskóre jednostki wojskowe.

Bawół
Według pewnej legendy, we wrześniu 1867 roku, jednemu z Buffalo Soldier (Private John Randall) powierzono misję ochrony dwóch cywili, którzy udali się na polowanie. W trakcie wypadu zaatakowało ich 70 Indian z plemienia Czejenów. Cywile zginęli w pierwszym uderzeniu. Randall miał więcej szczęścia i stracił tylko konia. Schował się za tory kolejowe, i z pistoletem w ręku odpierał ataki Indian czekając na posiłki. Jego heroiczna walka opłaciła się, pomimo licznych ran, w tym rany postrzałowej w ramię, Randall doczekał się pomocy. Po przybyciu wsparcia Czejenowie uciekli w popłochu zostawiając ciała 11 współplemieńców. Ponoć właśnie to zdarzenie sprawiło, że wśród Indian rozprzestrzeniła się legenda o nowy rodzaju żołnierza, nie poddającego się i walczącego do samego końca, zupełnie jak bawół.  

Pomimo sporych zasług, część społeczeństwa amerykańskiego, w tym również biali żołnierze, pałało dużą nienawiścią do Bawolich Żołnierzy bardzo często dochodziło do aktów rasizmu.

Po zakończeniu wojen z Indianami Buffolo Soldiers brali udział między innymi w wojnie hiszpańsko-amerykańskiej, wojnie na Filipinach, I i II wojnie światowej, wojnie w Wietnamie oraz w Iraku.

Na zakończenie piosenka Boba Marleya Buffolo Soldier……  


   


Komentarze