15 najpiękniejszych wodospadów świata


Wodospady są jednymi z najbardziej malowniczych elementów krajobrazu. Mają w sobie coś niezwykłego, coś co sprawia, że ciężko im się oprzeć i przejść koło nich obojętnie. Z założenia wszystkie są piękne, dlatego bardzo trudno było wybrać te naj – na szczęście jakoś się udało:). Poniżej geociekawostkowa lista 15 najładniejszych wodospadów świata (lista ułożona alfabetycznie).

Miłego oglądania. 


1. Angel
Najwyższy wodospad świata. Ma prawie 1000m wysokości. Znajduje się w Wenezueli. Jego wody opadają z pionowych ścian jednego z najpopularniejszych wenezuelskich tepui (góra o płaskim szczycie) – Auyantepui. Odkrył go amerykański pilot i poszukiwacz złota – Jimmie Angel.


2. Asik-asik
Bajeczny wodospad na filipińskiej wyspie Mindanao. Asik-asik nie przypomina innych wodospadów, gdyż w przeciwieństwie do nich nie jest zasilany przez żadną rzekę, ani jezioro. Nikt tak naprawdę nie wie skąd się bierze woda, która bezustannie spływa po ścianie porośniętej bujną roślinnością. ,,Cudak" ten ma 60m wysokości i 140m szerokości. Miejscowa ludność wierzy, że woda z Asik-asik ma lecznicze właściwości.


3. Ban GiocDetian
Dwuczęściowy wodospad na granicy chińsko-wietnamskiej na rzece Quây Sơn. Oba wodospady spadają z 30-metrowych wapiennych ścian. W porze deszczowej, w wyniku obfitych opadów, bardzo często dochodzi do połączenia obu kaskad – powstaje wówczas jeden ogromny wodospad.


4. Baatara Gorge
255-metrowy wodospad w Libanie. Jego niezwykłość polega na tym, że wpada do wapiennej jaskini Baatara Pothole. Turyści mogą podziwiać wodospad z bliska, gdyż przez jaskinię Baatara prowadzi szlak turystyczny.


5. Bigar
Wodospad w Rumunii na rzece Minis  (okręg Caraş-Severin). Po porośniętej mchem skale spływa woda na wszystkie możliwe strony. Bigar Falls ma zaledwie 8m wysokości i kształtem przypomina dzwon. 


6. Gullfoss
Wodospad na rzece Hvítá. Jest najsłynniejszym islandzkim wodospadem. Składa się z dwóch części (katarakt), które łącznie mają 32m wysokości. W przeszłości chciano przekształcić go w elektrownie wodną, na szczęście porzucono ten pomysł. Obecnie znajduje się tam park narodowy, a wodospad Gullfoss jest jego największą atrakcją.  
 

7. Iguazú
Prawdopodobnie najbardziej złożony system wodospadów na świecie. Leży na rzece Iguaçu na granicy argentyńsko-brazylijskiej (80% obszaru należy do Argentyny). Wodospad ma ok. 2km szerokość. Składa się z 275 oddzielnych strug. Najwyższa kaskada (Diabelska Gardziel) ma 82m wysokości (pozostałe ok. 60m). Szum jaki tworzy wodospad niesie się w promieniu 20km!


8. Kaieteur
Wodospad na rzece Potaro w Gujanie (Ameryka Południowa). Opada z krawędzi piaskowcowego płaskowyżu. Ma wysokość ok. 226 metrów, czyli jest prawie 4-krotnie wyższy od słynnego wodospadu Niagara! Niektóre źródła podają, że ma 251m wysokości, gdyż do jego zasadniczej części doliczają również leżącą niżej kaskadę.


9. Litlanesfoss 
Malowniczy wodospad na rzece Hengifossa w pobliżu miasta Egilsstaðir (Islandia). Jego wody spływają po bazaltowych kolumnach, które powstały w wyniku stygnięcia lawy – lawa stygnąc kurczyła się i pękała.


10. Niagara
Bezsprzecznie najsłynniejszy wodospad świata. Leży na rzece Niagara łączącej jezioro Erie z jeziorem Ontario. Składa się z dwóch kaskad: jedna w całości leży po stronie USA, natomiast przez drugą przebiega granica amerykańsko-kanadyjska. „Wspólna” kaskada (na zdjęciu) ma 49m wysokości i 900m szerokości. Ze względu na swój kształt nazywana jest „podkową”.


11. Siedem Sióstr
Malowniczy wodospad w Norwegii. Tworzy go siedem oddzielnych strumieni spływających ze stromych zboczy Geirangerfjord. Obok wodospadu Siedmiu Sióstr znajduje się wodospad Pijak. Według legendy, pewien mężczyzna poprosił o rękę każdą z siedmiu sióstr. Wszystkie odmówiły jednak zalotnikowi. Załamany mężczyzna zaczął pić i pije do teraz, natomiast siostry pozostały starymi pannami na wieki wieków!


12. Wailua
Wodospad na wyspie Kauai należącej do archipelagu Hawajów (USA). W przeszłości, Hawajczycy chcąc udowodnić swą męskość skakali z tego 53-metrowego wodospadu do rzeki Wailua. Obecnie zakazano tych praktyk, jednak wśród turystów, od czasu do czasu, zdarza się jakiś śmiałek, który chce się sprawdzić.


13. Wiktorii
Jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Leży na rzece Zambezi, na granicy między Zimbabwe, a Zambią. Ma ponad 108 metrów wysokości oraz 1,7 kilometra szerokości. Jego odkrywca – David Livingstone – gdy go ujrzał powiedział: ,,Widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie."


14. Yosemite
Najwyższy wodospad Ameryki Północnej – 740m.Ta 3 częściowa kaskada powstała na rzece Yosemite w jednym z najpopularniejszych parków narodowych świata – Parku Narodowym Yosemite (góry Sierra Nevada, Kalifornia, USA). Wodospad najlepiej prezentuje się wiosną, kiedy zasilają go roztopowe wody. Na zdjęciu górna część wodospadu. 


15. Sutherland
Jeden z najwyższych wodospadów świata – 580m wysokości. Ten składający się z 3 części (katarakt) wodospad można podziwiać na Wyspie Południowej (Nowa Zelandia). Wypływa ze sporego jeziora karowego (Lake Quill), które powstało w starym kotle lodowcowym (miejsce, w którym gromadził się w przeszłości lód). Wodospad Sutherland najlepiej prezentuje się z góry, gdyż oprócz niego widoczne jest także jezioro Lake Quill otoczone ośnieżonymi szczytami Alp Południowych.

Komentarze

 1. Świetne zestawienie. Czy Geociekawostki miały okazję zobaczyć któryś z tych wodospadów na żywo? Ja miałam okazję zobaczyć tylko Niagarę. Robi wrażenie, choć uroku nie dodają liczne autokary dowożące równie licznych turystów ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadnego jeszcze nie widziałem na żywo, ale wszystko przede mną :)

   Usuń
 2. Byłem przy wodospadzie Yosemite i mam niezapomniane wspomnienia. Czy uda się odwiedzić jeszcze choćby Niagarę? Zobaczymy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak będę kiedyś w USA to pierwszym punktem gdzie się zatrzymam będzie Park Yosemite :), pozdrawiam i dziękuję za komentarz :)

   Usuń
 3. Rany Julek, co za super post! I jakie widoki na początek roku! Boooosko!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki bardzo za ucztę dla oczu.
  Aleksandra

  OdpowiedzUsuń
 5. Mieszkam blisko wodospadu Niagara po amerykanskiej stronie,jego szum I wielkosc jest nie do opisania.Cudo przyrody,poprostu bosko mozna go codziennie ogladac I kazdego dnia ma sie inne odczucia.Polecam I namawiam do odwiedzenia tego przepieknego miejsca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę, mam nadzieję, że kiedyś tam zajrzę :)

   Usuń
 6. Wspaniałe miejsca. Może kiedyś :)))

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudowne :) czy wodospad Angel to ten który był w bajce dla dzieci "Up", po polsku to był "Odlot"?

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny artykuł :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza