Kuchenka MSR Pocket Rocket


MSR – kultowa amerykańska firma produkująca między innymi: kuchenki gazowe i wielopaliwowe, gary oraz namioty.

MSR POCKET ROCKET kuchenka gazowa nakręcana na kartusz

Moc i wydajność 5/5 

Jak sama nazwa mówi jest to kieszonkowa rakieta. Ta niewielka maszynka ma 2900W mocy. Według producentów 1l wody zagotuje w 3,5min – w rzeczywistości trwa to nico dłużej, trochę ponad 4min, co i tak jest rewelacyjnym czasem. Palnik jest bardzo wydajny. Średni kartusz (220g) wystarczy nam na ponad 60min, czyli zagotujemy 16l wody.
Bardzo dużym plusem jest pokrętło dające możliwość regulacji płomienia (na najmniejszym płomieniu potrawa zachowuje ciepło, ale się nie przypala).

Waga i objętość 5/5

Pomimo, że do jego wytworzenia nie użyto żadnych plastykowych elementów (oprócz uszczelek), palnik waży zaledwie 85g. Jest jedną z najlżejszych maszynek na rynku, a dzięki metalowej konstrukcji jest bardzo wytrzymała. Po złożeniu zajmuje naprawdę mało miejsca (10cmx5cmx5cm). Do maszynki dodawane jest plastykowe etui do przechowywania. Etui bez problemu mieści się w kubku lub małej menażce. Palnik ma wąski, świecowy płomień. 

Jest to maszynka dla osób, które liczą każdy gram. Ze względu na niską wagę oraz niewielki rozmiar sprawdzi się zarówno w czasie górskich trekkingów, spływów kajakowych, jak i rowerowych wypraw.

Stabilność 4/5

Po rozłożeniu ramion kuchenka jest bardzo stabilna – ramiona są sztywne i nieruchome. Według mnie największym minusem maszynki są ścięte pod skosem górne części ramion (4 zdjęcie). Większe menażki stoją na niej mało stabilnie (naczynie styka się z ramionami tylko w trzech punkcikach). Na początku, gdy jeszcze nie poznałem dobrze Pocket Rocket-a, mój pierwszy obiad wylądował w całości na ziemi. Teraz, gdy gotuję i chcę pomieszać potrawę, trzymam mocno menażkę. Innym rozwiązaniem jest zakup menażki lub kubka z radiatorem – ząbkowane ramiona maszynki zaczepiają się o radiator, dzięki czemu całość jest bardzo stabilna.    

Niezawodność 5/5

Proste konstrukcje psują się najrzadziej. Pocket Rocket używam od ponad 3 lat i nigdy mnie nie zawiódł. Poradził sobie w Karpatach, na Bałkanach, w Alpach (na 3300m działał trochę gorzej) oraz w czasie wędrówki wzdłuż Bałtyku.

Obsługa 4+/5

Korzystanie z palnika jest proste jak przysłowiowa konstrukcja cepa. Nakręcamy ją na kartusz, odkręcamy zawór, zapalamy i jazda. Kupując MSR-a Pocket Rocket-a musimy wiedzieć, że nie ma on zapalnika piezoelektrycznego, więc trzeba pamiętać o krzesiwie lub zapalniczce.

Cena 4/5

Kosztuje ponad 100zł (od 120zł do 140zł). Na rynku można znaleźć coś tańszego, jednak ja wolałem dołożyć i kupić sprawdzoną maszynkę (chciałem mieć pewność, że mnie nie zawiedzie).


Reasumując: mały, lekki, prosty i bezawaryjny palnik w przyzwoitej cenie. MSR Pocket Rocket przetestowały już rzesze outdoorowców, a mino to na necie ciężko znaleźć jakieś negatywne opinie o nim. Jeśli nie miałbym maszynki i chciałbym jakąś kupić, to z pewnością Pocket Rocket byłby poważnym kandydatem.

Komentarze