Co warto zobaczyć w Częstochowie?

Częstochowa to duży (ponad 230tys. mieszkańców) ośrodek przemysłowy położony w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W mieście znajduje się jedna z najbardziej znanych budowli w naszym kraju – Jasna Góra (co roku odwiedzają ją miliony pielgrzymów z całego świata). To właśnie dzięki niej Częstochowa nazywana jest duchową stolicą Polski.

Częstochowa

Większość turystów przyjeżdża do Częstochowy tylko po to, żeby zobaczyć ów klasztor. Po wizycie na Jasnej Górze opuszczają miejscowość, gdyż uważają, że jak widzieli już sanktuarium, to widzieli wszystko, co jest oczywiście nieprawdą.
 

Wpisem tym chciałbym przekonać Polaków, że Częstochowa jest pięknym i ciekawym miastem, w który warto zatrzymać się na dłużej. Tak naprawdę, miasto ma do zaoferowania znacznie więcej niż sądzicie, wystarczy tylko poszukać. Jeśli dobrze zaplanujecie wycieczkę spokojnie wystarczy Wam weekend, żeby poznać jej największe atrakcje.

Poniżej lista miejsc, które warto zobaczyć w Częstochowie.

1. Klasztor paulinów na Jasnej Górze

Wbudowano go w XIV wieku na jasnym wapiennym wzgórzu. Jego fundatorem był książę Władysław Opolczyk. Sławę Jasnej Górze przyniósł przywieziony z Rusi obraz Matki Boskiej. To właśnie dzięki niemu sanktuarium stało się miejscem kultu maryjnego. Klasztor posiada niezwykłą historię m.in. obronił się przed Szwedami w 1655 roku w czasie potopu szwedzkiego. Obecnie jest to największe w Polsce i jedno z największych na świecie centrów pielgrzymkowych. 


2. Kościoły 

Polacy naśmiewają się z Częstochowy, że są w niej same kościoły. Kościołów jest tu rzeczywiście sporo, ale ich ilość zbliżona jest do ilości kościołów w innych polskich miastach. Moim zdaniem trzema najładniejszymi i najciekawszymi świątyniami są:

Kościół św. Jakuba

Kościół przy Placu Władysława Biegańskiego. Powstał w 1872 roku jako cerkiew (pozostał nią aż do zakończenia I wojny światowej, kiedy to przeszedł w ręce katolików). Pomimo, że w 1948 roku usunięto mu z dachu bizantyjskie kopuły, to cały czas swoim kształtem przypomina prawosławną świątynię. 


Kościół św. Zygmunta

Kościół na Starym Mieście, przy Placu Daszyńskiego. Najstarsza świątynia w Częstochowie. Do końca nie wiadomo kiedy ją wzniesiono, ale szacuje się, że na początku XV wieku. Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny

Neogotycka katedra, której budowę ukończono w 1927 roku. Ta monumentalna świątynia jest jedną z największych w Polsce i Europie.    


3. Aleja Najświętszej Maryi Panny

Najbardziej reprezentacyjna ulica miasta wybudowana na początku XIX wieku. Wśród mieszkańców miasta przyjął się podział ulicy na 3 część: I Aleja, II Aleja i III Aleja (oficjalnie coś takiego nie istnieje). W ciągu ostatnich kilku lat Aleja NMP przeszła gruntowny remont, dzięki czemu stała się wizytówką miasta.


4. Ratusz 

Klasycystyczny ratusz przy Placu Biegańskiego wybudowany w 1826 roku po połączeniu Starej i Nowej Częstochowy. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Częstochowy. 

  

5. Kamienice

W Częstochowie zachowało się sporo zabytkowych kamienic. Do najładniejszych zaliczają się: Kamienica Kupiecka na rogu ul. Kościuszki i II Alei oraz Dom Frankego na rogu ul. Wilsona i I Alei. Na uwagę zasługuje również cała Ulica 7 Kamienic, wzdłuż której znajdują się malutkie kamieniczki.    

Kamienica Kupiecka
Dom Frankego
6. Muzeum Zapałek

Najciekawsze częstochowskie muzeum. Powstało w 1882 roku i było pierwszą fabryką zapałek na ziemiach polskich. W muzeum możemy m.in. podziwiać sprawną zabytkową linię technologiczną (fabryka cały czas produkuje zapałki) oraz stałą ekspozycję w dwóch salach wystawowych. Jest to jedyne muzeum produkcji zapałek w Europie. Muzeum należy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. 

źródło: www.zapalki.pl
7. Cmentarz żydowski

Jedno z najciekawszych i zarazem najbardziej zapomnianych miejsc w Częstochowie. Powstało pod koniec XVIII wieku. Jest jednym z największych kirkutów w Polsce – zajmuje powierzchnię ponad 8ha. Znajduje się tam od 4 do 5 tysięcy macew. Cmentarz ma niesłychanie intrygującą, aczkolwiek bardzo tragiczną historię. Więcej zdjęć i informacji o cmentarzu znajdziecie w jednym z wcześniejszych wpisów – Cmentarz żydowski.


8. Warta

Przez Częstochowę przepływa Warta – trzecia pod względem długości rzeka Polski. Jej częstochowski odcinek, szczególnie fragment we wschodniej części miasta (dzielnice Zawodzie-Dąbie i Mirów), jest niesłychanie malowniczy.  Warta płynie tam krętym korytem, tworząc liczne meandry (zakola). Jest to unikatowy i bardzo cenny przyrodniczo teren, który koniecznie trzeba chronić.


9. Kamieniołomy

Na stokach Złotej Góry (dzielnica Zawodzie) wydobywano w przeszłości wapień. Wykorzystywano go między innymi do budowy częstochowskich domów. Eksploatację wstrzymano, gdyż była ona strasznie uciążliwa dla mieszkańców miasta. Istnieją cztery kamieniołomy: Saturn, Adam, Calcium i Emilia. Największym i najpiękniejszym wyrobiskiem jest Saturn. Jego ogromne rozmiary i białe pionowe ściany robią niesamowite wrażenie.


10 Tereny zielone i rekreacyjne

Częstochowa to zielone miasto. Największymi kompleksami zieleni są: Lasek Aniołowski wraz z Promenadą Czesława Niemena oraz Park Lisiniec.

Promenada Czesława Niemena

Prawie 2-kilometrowa promenada w dzielnicy Północ. Składa się z szerokiej alei dla pieszych oraz wąskiej dla rowerzystów. Wzdłuż deptaku znajdują się boiska, place zabaw, bary oraz amfiteatr. Promenada Czesława Niemena jest idealnym miejscem na rodzinne spacery. 


Lasek Aniołowki

Sztuczny kompleks leśny, który powstał w wyniku zalesienia dawnego poligonu wojskowego. Las stopniowo przekształcano w park-leśny. Utwardzono w nim ścieżki, wstawiono ławki, wyznaczono miejsca na ogniska, a także utworzono ścieżkę dydaktyczną (o faunie i florze lasu) oraz ścieżkę zdrowia (ścieżka z przyrządami do ćwiczeń). 

Park Lisiniec

Największą atrakcją parku są trzy duże zbiorniki wodne (Adriatyk, Bałtyk, Pacyfik). Są to zbiorniki pochodzenia antropogenicznego – powstały w wyniku zalania starych glinianek. Miasto planuje w najbliższym czasie wybudować tam aquapark. To właśnie tu Częstochowianie chłodzą się w upalne dni. 

Bałtyk

Aleja Brzozowa

Pomnik przyrody chroniący brzozę brodawkową. Aleja znajduje się w dzielnicy Parkitka (niedaleko szpitala). Wzdłuż ulicy mającej 2,6km długości rośnie 385 brzóz w wieku ok. 60 lat.  


11. Ruiny zamku w Olsztynie

Co prawda to już nie Częstochowa, ale jeżdżą tam podmiejskie autobusy, więc można na szybko obrócić w tę i z powrotem. W tej niedużej wiosce możemy podziwiać ruiny średniowiecznego zamku – jedne z największych i najładniejszych na Szlaku Orlich Gniazd. Jeśli ktoś ich jeszcze nie widział, koniecznie musi to nadrobić. 

  
12. Mstów

Mstów to malowniczo położona wioska oddalona o 13 kilometrów od centrum Częstochowy. W miejscowość znajdziemy kilka ciekawych zabytków. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Zespół Klasztorny w skład, którego wchodzi Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i klasztor Kanoników. Całość przypomina twierdzę, gdyż otacza ją mur obronny.


Na koniec panorama Częstochowy ze Złotej Góry...

Komentarze

 1. Częstochowa ma swój niepowtarzalny urok. Szczególny klimat nadaje Jasna Góra.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie polecam zatrzymać się w Częstochowie na dłużej. Fajnie ludzie i sporo fajnych miejsc. Unikać tylko malkontentów! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę trzeba kochać Częstochowę żeby widzieć jej urok, szczególnie w tych zdjęciach mających się nijak do rzeczywistości. Miałam nadzieję, że w końcu ktoś odkrył cokolwiek wartego uwagi w naszym mieście, poza kolejnymi kościołami, zapuszczonego parku Lisiniec i lasku Aniołowskiego nie polecam, rozsypująca się promenada także nie jest czymś co dobrze świadczyło by o mieście.
  A jeżeli ktoś nie chce popaść w głęboką depresję odradzam również wizytę w Muzeum Zapałek, inne miasta niestety dużo lepiej potrafiły zadbać o zabytki techniki i skorzystać z pieniędzy unijnych na ten cel przeznaczonych, zawieszenie tabliczki informacyjnej na budynku było chyba jedynym wysiłkiem jakiego podjęło się miasto w związku z tym przesięwzięciem.
  tereny w okół miasta ok, ale samą Częstochowę odradzam.
  Katarzyna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem duża część obiektów nie jest zadbana tak jakbyśmy tego chcieli lub tak jak współczesne rozwiązania na to pozwalają. Natomiast zdecydowanie to miasto ma w sobie coś niezwykłego i klimatycznego, czego nie ma nigdzie indziej. Gdybyś czytała uważnie widziałabyś, że autor przedstawia różne miejsca i w najmniejszej mierze są to kościoły. Zresztą każde miasto chwali się swoimi świątyniami bo architektonicznie często są to najciekawsze zabytki więc co w tym dziwnego? Zdjęcia w moim odczuciu oddają obiektywnie charakter i wygląd omawianych miejsc. Za każdym razem miejsca te są inne i to jest w nich piękne. Częstochowa po prostu aktualnie nie jest "modna" toteż na wielu płaszczyznach miasto odstaje od innych, większych. Potencjalni zaciekawieni/odwiedzający - mam małą prośbę: Szerokim łukiem omijajcie malkontentów bo to zaraza ; )
   Częstochowa to nie jest banał składający się ze starówki i rynku toteż należy mieć nieco inne podejście i szerokie pojęcie w temacie aby ją oceniać. Ta odmienność wg mnie jest zaletą.

   Uzupełnienie informacji: http://wikitravel.org/pl/Częstochowa#Charakterystyka

   Pozdrawiam : )

   Usuń
 4. A sokole góry i góry towar e ? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej, ale to miały być atrakcje Częstochowy, a nie Jury, co prawda sam trochę nagiąłem tą regułę dodając Mstów i Olsztyn, ale co zrobić :)

   Usuń
 5. 34 years old Accountant III Modestia Brumhead, hailing from Campbell River enjoys watching movies like My Father the Hero and Quilting. Took a trip to Heritage of Mercury. Almadén and Idrija and drives a Bugatti Type 57SC Atalante. sprawdz to,

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza