Nie taka zła ta stolica, czyli co warto zobaczyć w Warszawie? cz.I

Warszawa nie należy do najbardziej lubianych miast w Polsce – bo duża, bo bogata, bo stolica itd. Znam całą masę osób negatywnie nastawionych do tego miasta. W okresie studiów (jestem z Częstochowy, a studiowałem w Poznaniu) również czułem do niej niechęć. Sam nie wiem dlaczego, przecież nawet jej nie znałem. 

Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy

Do 25 roku życia byłem w stolicy zaledwie raz i to na jednodniowej wycieczce w czasach gimnazjum. Warszawa wydawała mi się brzydka, szara, zaniedbana, głośna, pozbawiona ciekawych miejsc oraz zieleni. Zarzekałem się, że nigdy w życiu tam nie zamieszkam. Moje podejście do Warszawy zmieniło się jakieś 2 lata temu, kiedy to ze względów osobistych zacząłem odwiedzać ją częściej. 

Teraz, kiedy w Warszawie mieszkam już prawie 8 miesięcy, zastanawiam się skąd w Polakach (oczywiście nie wszystkich) tyle niechęci do własnej stolicy. Odpowiedź wydaje się dość prosta: są to stereotypy powtarzane przez ludzi, którzy nigdy w Warszawie nie byli, lub byli zbyt krótko, żeby ją wystarczającą dobrze poznać.

Zapraszam do obejrzenia poniższej galerii (za kilka dni pojawi się część II). Zwróćcie uwagę jaką mamy kolorową i zróżnicowaną stolicę :).

Największe atrakcje Warszawy. Co warto zwiedzić w Warszawie?

Stare Miasto  

Zamek Królewski
Ulica Piwna – najdłuższa ulica Starego Miasta
Rynek Starego Miasta z Pomnikiem Syrenki
Rynek Starego Miasta z ulicy Krzywe Koło
Łazienki Królewskie

Pałac na Wodzie – najważniejszy zabytek w całym kompleksie pałacowo-parkowym
Mieszkańcy parku, most arkadowy z Pomnikiem Jana III Sobieskiego, Pałac na Wodzie, Palmiarnia (obecnie restauracja Belvedere), Świątynia Egipska, Biały Domek
Nowe Miasto

Rynek Nowego Miasta w dzień i wieczorem, Kościół Św. Ducha (w górnym-prawym rogu), Kościół św. Kazimierza i Kościół św. Benona
 Uniwersytet Warszawski 

Brama Główna od Krakowskiego Przedmieścia, Collegium Novum (Gmach Starej Biblioteki Uniwersyteckiej), Pałac Kazimierzowski (siedziba rektora uczelni), Wydział Prawa i Administracji 
Pomniki

Pomnik: Marszałka Józefa Piłsudskiego (obok Belwederu), Ignacego Paderewskiego (Park Ujazdowski), Mikołaja Kopernika (przed Pałacem Staszica), Bartolomeo Colleoniego (Pałac Czapskich), Fryderyka Chopina (Łazienki Królewskie), Adama Mickiewicza (Krakowskie Przedmieście), Stanisława Poniatowskiego (Pałac Prezydencki)
Mariensztat 

Kolumna Zygmunta III Wazy widziana z zejścia z Placu Zamkowego na Mariensztat
Ulica Bednarska, Skwer Samuela Orgelbranda, kamienice, Rynek Mariensztacki, Łaźnia Teodozji Majewskiej, ulica Mariensztat
Ulica Bednarska

Teatr Wielki (Opera Narodowa)

Tył Teatru Wielkiego
Patriotycznie

Krakowskie Przedmieście 3 Maja
Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego, kwiaty przed Sejmem, Zygmunt III Waza, Pałac Prezydencki, Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, defilada
Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego

Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki
Nowocześnie

Warszawskie biurowce, stacja metra Plac Wilsona, dach Centrum Kopernika, jeden z warszawskich biurowców
 Warszawa nocą

Panorama Warszawy z Mostu Gdańskiego

cdn.......


Komentarze

 1. Jestem tego samego zdania. W Warszawie byliśmy w tamtym roku i niezwykle nas zachwyciła. W niczym nie odstaje od innych europejskich miast. Jest piękna i kolorowa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warszawa jest pięknym miastem, ale żeby dojść do takiego wniosku potrzebowałem naprawdę dużo czasu :), pozdrawiam i dziękuje za odwiedziny :)

   Usuń
 2. Super zdjęcia, bardzo fajnie zrobione :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. fantastyczne zdjęcia, gratuluję!!!!!! :-D

  OdpowiedzUsuń
 4. A znacie w stolicy firmy typu mycie okien na wysokości warszawa ? Wystarczy się rozejrzeć po budynkach, że bez takich firm to trudno byłoby zadbać o czystość i porządek. A tak wynajmujemy profesjonalistów i wszystko jest jak należy.

  OdpowiedzUsuń
 5. A pewnie, że Warszawa nie jest zła. Dla wielu zwłaszcza młodych ludzi otwiera nowe możliwości. Jest też wiele dobrych uczelni wyższych jak http://www.wseiz.pl , gdzie można studiować wiele ciekawych kierunków. Warto bliżej się przyjrzeć ofercie tej uczelni.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie tylko w Warszawie mamy fajne uczelnie i kierunki studiów które warto podjąć. Zobaczcie tu https://www.ssw-sopot.pl/wzornictwo/ tą uczelnię poleciła mi znajoma jakiś czas temu bo sama miała okazję tam studia kończyć. Teraz pracuje w dużej firmie i posiada umiejętności do wykonywania zawodu. To najlepsza rekomendacja dla uczelni.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy artykuł, jak zresztą większość zamieszczonych na tym portalu. Dziękuję za dzielenie się wiedzą.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza