Od Wisły do Rzeki Perłowej - recenzja

Będąc ostatnio w księgarni przeżyłem dość spore zdziwienie. Miałem się za osobę obeznaną w polskim światku podróżniczym, jednak wizyta ta uświadomiła mi, że się myliłem. Nie było mi smutno z tego powodu, a nawet bardzo się ucieszyłem. Czemu? Oznaczało to, że wciąż czeka na mnie jeszcze wiele fascynujących historii do „odkrycia”. W księgarni, moją uwagę od razu przykuła gruba, ładnie oprawiona i do tego w super cenie książka Ryszarda Sługockiego. Nigdy wcześniej nie słyszałem o Sługockim i jego spektakularnej wyprawie. Po przeczytaniu krótkiego opisu z tyłu okładki musiałem ją kupić.

W latach 50. Ryszard Sługocki chciał objechać świat samochodem FSO Warszawa. Teraz brzmi to mało realnie, a co dopiero w czasach PRL-u. Ze względów politycznych było to wręcz niemożliwe do wykonania. Upór i łut szczęścia spowodowały, że Sługocki otrzymał pozwolenie od najwyższych władz, a dzięki swoim znajomościom (był dziennikarzem) znalazł sponsora (gazetę Express Wieczorny). Nikt nie wierzył w powodzenie wyprawy. Wszyscy żartowali ze Sługockiego i jego wybujałych marzeń. Nawet Ryszard Kapuściński nie szczędził mu złośliwości. 

Towarzyszem Sługockiego został „Zet”, czyli Zygmunt Rzeżuchowski. Panowie, co prawda nie objechali całego globu, ale i tak dokonali czegoś wielkiego. Przez Czechosłowację, Bałkany, Turcję, Iran, Pakistan, Indie i Birmę dojechali aż do Chin. Wszystkim niedowiarkom udowodnili, że nawet takim pojazdem, jak Warszawa da się pokonać pustynne bezdroża, wysokie góry i dziką dżunglę. 

Książka „Od Wisły do Rzeki Perłowej” jest relacją z tej niezwykłej przygody. Sługocki pisze w prosty i zabawny sposób, przez co czyta się ją szybko i przyjemnie. Moim zdaniem autor za mało miejsca poświęcił opisom przyrody, miejscowej ludności, czy zabytkom, a za bardzo skupił się na rzeczach nieistotnych (np.: na libacjach alkoholowych, czy życiu w placówkach dyplomatycznych itp.). Niektóre szczegóły, choćby tj.: korzystanie z usług prostytutek w Stambule, mógłby zachować dla siebie. 

Od Wisły do Rzeki Perłowej stanowi bogate źródło informacji o Turcji, Afganistanie, Indiach i Chinach. Przemiany jakie zaszły w tych państwach w ciągu ostatnich 50 lat są olbrzymie. Każda ekipa wybierająca się w podobną wyprawę, swoje przygotowywania powinna zacząć od przeczytania właśnie tej książki.


Tytuł: Od Wisły do Rzeki Perłowej
Autor: Ryszard Sługocki
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Okładka: twarda
Ilość stron: 554

Komentarze