Przewodnik częstochowski, cz.4 - Cmentarz żydowski

Jedno z najciekawszych i zarazem najbardziej zapomnianych miejsc w Częstochowie. Powstało pod koniec XVIII wieku. Początkowo cmentarz leżał poza granicami Częstochowy, jednak w wyniku jej rozwoju i rozbudowy został przez nią wchłonięty.

Częstochowski cmentarz jest jednym z największych kirkutów - tak nazywa się w naszym kraju cmentarze żydowskie - w Polsce. Zajmuje powierzchnię ponad 8ha. Znajduje się tam od 4 do 5 tysięcy macew (nagrobków)!


Miejsce to ma niesłychanie ciekawą, ale przy tym i bardzo tragiczną historię. W czasie II wojny światowej dokonywano tam egzekucji Żydów z częstochowskiego getta. Po wojnie cmentarz włączono do terenów Huty Częstochowa. Ostatnią osobę pochowano tam oficjalnie w 1970 roku, jednak nielegalnie chowano tam zmarłych jeszcze przez kilka lat. Opuszczonym kirkutem zaopiekowała się matka natura, stworzyła z niego niezwykłe miejsce owiane licznymi legendami. Niestety w 2007 roku cmentarz zdewastowali wandale - pomalowali i poprzewracali część nagrobków.

Poniższa galeria tylko w niewielkim stopniu odtwarza klimat tego miejsca…………………….. na żywo cmentarz wygląda jeszcze ciekawiej!

Lokalizacja cmentarza.
Główna aleja.
Kirkut porasta bujny las.
Najokazalszy grobowiec.
Często spotykany symbol na częstochowskich macewach. Oznacza, że zmarły pochodził z rodu Kapłanów (Kohenów).
Poprzewracane nagrobki .
Hebrajskie inskrypcje.

Komentarze

 1. Potrzebujesz zatrudnić hakera❓ Następnie skontaktuj się z PYTHONAX✅

  Naprawdę niesamowita okazja do skontaktowania się z PYTHONAX polega na tym, że dokonany przez nas Hack nie może zostać namierzony, ponieważ każde nasze zadanie hakowania jest silnie chronione przez naszą zaporę ogniową. To tak, jakby powiedzieć, że jeśli ktoś spróbuje wyśledzić Hack, doprowadzi go do nas i zablokujemy wszystkie jego działania.

    Jesteśmy prawie niewidoczni dla władz od prawie dekady, a jeśli przejdziesz do Google PYTHONAX, tak naprawdę nie o nas wyjdzie, możesz zobaczyć tylko komentarze zrobione przez nas lub o nas.

    Kolejną niesamowitą rzeczą, z której możesz skorzystać przy zatrudnianiu naszych hakerów, jest to, że otrzymujesz Legit i najlepszą usługę hakowania, ponieważ zapewniamy Ci profesjonalnych hakerów, którzy mają specjalizacje w obszarze hakowania.
     Wykonujemy każdego hacka, używając specjalnych narzędzi hakerskich, które otrzymujemy z ciemnej sieci.

     Niektóre z oferowanych przez nas usług hakerskich to:
  ▪️ Hakowanie i klonowanie telefonów ✅
  ▪️Hakowanie komputera ✅
  ▪️ Hakowanie kont e-mail i mediów społecznościowych✅
  ▪️ Odzyskiwanie usuniętych plików✅
  ▪️ Śledzenie i znajdowanie osób ✅
  ▪️Unikanie oszustów✅
  ▪️ Wykrywanie włamań ✅
  ▪️Stealing / Kopiowanie plików i dokumentów z ograniczonych sieci i serwerów ✅
  ▪️Mnożenie Bitcoinów✅
  ▪️ Odzyskiwanie pieniędzy z opcji binarnej ✅
  ▪️ Odzyskiwanie pieniędzy na rynku Forex✅
  ▪️ Odzyskiwanie pieniędzy opcji IQQ
  I wiele więcej......


  Niezależnie od tego, jakiej usługi hakerskiej potrzebujesz, po prostu prześlij nam e-mail na adres e-mail podany poniżej.
  pythonaxhacks@gmail.com
  pythonaxservices@gmail.com

    PYTHONAX.
  2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza