Przewodnik częstochowski, cz.3 – Promenada Niemena i Lasek Aniołowski

Lasek Aniołowski
Promenada wraz z Laskiem Aniołowskim tworzą największy kompleks rekreacyjny w Częstochowie. Duża ilość zieleni, dogodne położenie oraz masa innych atrakcji sprawiają, że obiekty te są chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta.  

Promenada Czesława Niemena ma niecałe 2km długości. Ciągnie się od ulicy Kiedrzyńskiej, aż do Lasku Aniołowskiego. Przebiega przez dzielnicę Północ oraz częściowo przez Tysiąclecie. Powstała w 1975 roku. Obecną nazwę nadano jej w 2004 roku. Składa się z dwóch równoległych alei oddzielonych od siebie pasem drzew i żywopłotem. Z szerszej alei korzystają piesi, natomiast z węższej rowerzyści - w praktyce bywa jednak różnie.

Promenada ma dość dobrze rozwiniętą infrastrukturę rekreacyjną. Skorzystać możemy tam z wielu ciekawych obiektów: skate parku, amfiteatru, siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, boisk i barów. W okresie letnim odbywają się tam liczne imprezy masowe - festyny, koncerty, zawody sportowe oraz pokazy filmów.

Lokalizacja
Promenada Czesława Niemena.
Podstawowym elementem każdego deptaku są ławki. W przypadku Promenady nie mogło być inaczej.
Pas zieleni oddzielający drogę rowerową od drogi dla pieszych.
Bujnie zarośnięta droga rowerowa.
Ozdobne trawy w jednym z klombów.
Birdwatching.
Zasypany amfiteatr.

Lasek Aniołowski jest sztucznym kompleksem leśnym leżącym w południowo-wschodniej części dzielnicy Północ. Powstał w 1960 roku w wyniku zalesienia byłego poligonu wojskowego. Ma 65ha powierzchni, ponad 1km długości i około 500m szerokości - w najwęższym miejscu.

W ostatnich latach Park Leśny Aniołów - oficjalna nazwa Lasku Aniołowskiego - przeszedł ,,kompleksowy remont". Wytyczono w nim nowe dróżki, a stare utwardzono żwirem, wstawiono tablice informacyjno-dydaktyczne o faunie i florze lasku, wymieniono zniszczone ławki i kosze oraz utworzono ścieżkę zdrowia (ścieżka z urządzeniami do ćwiczeń). Lasek Aniołowski oprócz funkcji rekreacyjnej i estetycznej pełni również szereg innych ważnych funkcji między innymi: izoluje osiedle mieszkaniowe od ruchliwej drogi krajowej, wycisza hałas oraz stanowi ostoję dla dzikich zwierząt. Niestety w 2012 roku rozpoczęto budowę obwodnicy Częstochowy. Spowodowało to podzielenie Lasku na dwie części!

Na polance przed Laskiem Aniołowskim.
Lasek jest specjalnie przycinany, żeby za bardzo nie zarósł.
W Lasku również możemy odpocząć na ławkach.
Tablice dydaktyczne pozwolą spacerowiczom zapoznać się z lokalną fauną i florą.
Niestety tym razem saren nie było, musimy zadowolić się wronami.
Drzewa w  Lasku są stosunkowo młode, najstarsze mają zaledwie 50 lat.
Aż trudno uwierzyć, że znajdujemy się w obrębie najludniejszej dzielnicy Częstochowy - Północy!

Komentarze

  1. To zachmurzone niebo mnie dobija.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tyle razy byłem w Częstochowie, również na Północy a w Lesie Aniołowskim tylko przejazdem - wjeżdżając do miasta. To świetna sprawa - zielone płuca miasta, na podobnej zasadzie jak Las Bielański w Warszawie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. dokładnie tak, Północ dzięki Promenadzie i Laskowi Aniołowskiemu nazywana jest najbardziej zieloną dzielnicą Częstochowy:), a tak na marginesie to mieszkam właśnie na Północy:)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza