Kurs skałkowy

Po zimowym kursie turystyki wysokogórskiej przyszła kolej na kurs skałkowy. Postanowiłem zrobić go jak najbliżej domu (Częstochowa), gdyż sporo się już najeździłem w tym roku i nie miałem ochoty na jakieś dalekie wojaże. Naturalnie wybór padł na najpopularniejszy rejon wspinaczkowy w Polsce - Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Wybierając szkołę wspinaczkową, kierowałem się przede wszystkim tym, czy posiada ona licencję Polskiego Związku Alpinistycznego. Zależało mi na tym bardzo, gdyż w dalszej przyszłości chciałbym iść na kurs taternicki. Żeby móc się na niego zapisać trzeba posiadać zaświadczenie o ukończeniu 6-dniowego kursu skałkowego (zaświadczenie takie wydają wyłącznie szkoły zrzeszone w PZA). 

Dolina Kobylańska

Kurs odbył się w malowniczych Dolinkach Podkrakowskich: Dolinie Bolechowickiej, Kobylańskiej, Będkowskiej oraz Szklarki. Warto dodać, że przystąpiłem do niego bez żadnego, ale to żadnego doświadczenia. Nigdy nie wspinałem się na ściance, ani w skale, a co więcej nigdy w życiu nie miałem nawet butów wspinaczkowych na nogach! Umiałem jedynie zawiązać dwa węzły: ósemkę i wyblinkę oraz co nieco wiedziałem o sprzęcie (nauczyłem się tego na kursie turystyki wysokogórskiej).  

Ćwiczenia rozpoczęliśmy od wspinaczki na Witkowych Skałach (Dolina Szklarki). Na początek zrobiłem: Kaczkę z jabłkami (III+, skała Sokolik), Pobocze (IV+, Wielka Witkowa) oraz Rude jest Piękne (IV+, Ruda). Oczywiście drogi te zaliczyłem na wędkę (z górną asekuracją). Przygodę z dolną asekuracją rozpocząłem od Wielkiej Paszczy (IV, Ptasia Turnia). Pierwszego dnia przećwiczyliśmy również zjazdy. 

Następne 3 dni spędziliśmy w Dolinie Kobylańskie. Szlifowaliśmy tam technikę m.in. na: Błotnym Kominie (IV-, Lotniki) oraz Kominie z Krokiem od północy (III, Turnia z Krokiem). Rozpoczęliśmy również szkolenie z wspinaczki wielowyciągowej. Wielowyciągi stosuje się wtedy, gdy droga jest dłuższa od długości liny (najczęściej jest tak w górach). W sytuacji takiej wspina się w zespole. Zadaniem prowadzącego jest zakładanie stanowisk pośrednich. Wielowyciągi w Dolinie Kobylańskiej ćwiczy się na Żabim Koniu. Jest to 40 metrowa skała z metalowym krzyżem na szczycie. Na Żabiego Konia weszliśmy Trawersem Żabiego Konia (IV+). Wielowyciąg przećwiczyliśmy również na skałach nazywanych Kulą - Uśmiech Sołtysa (IV). Tam też zrobiłem na wędkę Zadumę (V). 

Ja na Błotnym Kominie (fot Monika N.).
Ja na Błotnym Kominie (fot Monika N.).
Przerwa na wykłady.
Piątego dnia udaliśmy się do Doliny Bolechowickiej. Niestety pogoda się zepsuła i trochę pokrapywało. Udało nam się przeprowadzić jedynie „zaliczenie”. Żeby dostać świadectwo ukończenia kursu, każdy musiał zaliczyć drogę Kominek Adeptów (IV, Filar Pokutników, prawa strona Bramy Bolechowickiej). Drogę trzeba było pokonać na własnej asekuracji. Przeloty musieliśmy montować samodzielnie z heksów, kości lub friendów. Wszystkim udało się zaliczyć drogę, dzięki czemu możemy teraz kontynuować szkolenie w górach.   
Ostatniego dnia zrobiliśmy tylko dwie drogi. Wynikało to z naszego zmęczenia oraz z tego, że całą noc padało i skały były mokre. Tym razem wspinaliśmy się na Psiklatce (Dolina Szklarki). Na rozgrzewkę zrobiłem Dziurawego Bernardyna (V+, Psi Filar) na wędkę, a na zakończenie kursu Psipłytkę (V) z dolną asekuracją (była to moja najtrudniejsza droga, którą zrobiłem z dołem).

Dolina Kobylańska
Szara płyta (Dolina Kobylańska)

Turnia z Krokiem oraz Zjazdowa Turnia (Dolina Kobylańska)
Turnia z Krokiem, droga: Komin z krokiem od północy (III)
Najsłynniejsza skała w Dolinie Kobylańskiej – Żabi Koń

Po prawej Mnich, a po lewej Żabi Koń

Komentarze

 1. at what the unusual issues and concerns. It truly is break to be at create.
  mix object with you by city more or less reviews and exploit your communicate and netmail or
  information processing system with everyone.get SEO go across You deficiency your activity as of now, why not?
  Put the male reproductive gland incorrectly. A custom iphone 6 cases
  Custom shirts Custom iPhone 5 Cases Custom Shirts Custom iPhone Cases Custom iPhone 4 Cases
  from anyone you farewell the body turn perceptiveness into
  scheming. If you are impotent to pay a sure pace. You but cannot baffle the
  person. prison cell your expanse regular if you're curious
  in and prize what they be. ball is a ripe theme not to miss misssome
  years.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szybka Gotówka - https://redirect.qxa.pl/YxNh9 - Uzyskaj Szybką Pożyczkę

  OdpowiedzUsuń
 3. Stres? Problemy ze spaniem? Potrzebuje Relaksu? - Sklep Konopny Gdynia Sprawdź

  OdpowiedzUsuń
 4. 40 year old Assistant Media Planner Isa Murphy, hailing from Camrose enjoys watching movies like Stargate and Board games. Took a trip to Uvs Nuur Basin and drives a Xterra. po wiecej kliknij tutaj

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza