Weekend w Górach Olbrzymich (Karkonosze) z wejściem na Śnieżkę


Większość z Was zastanawia się zapewne - gdzie do licha leżą Góry Olbrzymie? Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta - w Sudetach. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych pasm w Polsce. Swoją ogromną popularność zawdzięczają najwyższemu szczytowi wznoszącemu się na 1603m n.p.m. Dominuje on wyraźnie nad otaczającymi go wierzchołkami, przez co jest idealnym punktem widokowym.

Góry Olbrzymie to inaczej Karkonosze, a ich najwyższym szczytem jest legendarna Śnieżka. Współcześnie nie używa się już tego określenia - szkoda! Moim zdaniem powinniśmy kultywować tradycję, dlatego zachęcam do stosowania tej nazwy zamiennie z Karkonoszami.


Post ten to krótka galeria zdjęć z weekendowego pobytu w Karkonoszach. Wspomnę, że podobny wypad zaliczyłem w lutym 2011 roku. Pogoda była wtedy fatalna - mgła, mróz, oblodzone szlaki. Widoczność wynosiła około 5 metrów. Nic nie było widać. Przyczyniło się to do zabłądzenia i w konsekwencji doświadczenia jednej z ciekawszych przygód mojego życia - wtedy nie było jednak zaciekawie.

W tym roku, prawie w rocznicę tych wydarzeń, postanowiliśmy (ja i Gosia) wrócić w Karkonosze i pokonać tą samą trasę. Tym razem pogoda była rewelacyjna, czego dowodem są poniższe zdjęcia.

Świątynia Wang - główna atrakcja Karpacza. Obiekt o nietypowym wyglądzie i o fascynującej historii.
Śnieżka górująca nad Karpaczem. Za kilka godzin będziemy na jej szczycie.
Zniszczony las w pobliżu Sowiej Przełęczy.
Fragment Czarnego Grzbietu oraz najwyższy szczyt Karkonoszy.
Śnieżka na celowniku!
Gosia - I want to break free!
Widok ze Śnieżki na kocioł polodowcowy - Úpská jáma oraz drugi co do wysokości szczyt Karkonoszy – Studzienną Górę (1554m).
Czeska część Karkonoszy.
Równina pod Śnieżką oraz schronisko "Dom Śląski".
Zejście ze Śnieżki.
Punkt widokowy nad Doliną Pląsawy dostępny z Drogi Bronka Czecha (zielony szlak).
Obserwatorium na Śnieżce oraz górna stacja wyciągu krzesełkowego na Kopie widziane z Drogi Bronka Czecha (zielony szlak).
Malownicze grupki skał - charakterystyczny element karkonoskiego krajobrazu.
Stara Polana - w przeszłości znajdowało się na niej schronisko im. Bronisława Czecha.  Niestety spłonęło w 1966 roku.
Zapierające dech w piersiach widoki.
Pionowe ściany Kotła Małego Stawu.
Samotnia - jedno z najstarszych i najładniejszych schronisk w Polsce. Położone w Kotle Małego Stawu (staw niestety zamarznięty).
W okolicach Samotni można spotkać koty - oczywiście dachowce. Jeden z nich wyskoczył na nas z lasu, gdy kierowaliśmy się w stronę Strzechy Akademickiej (schronisko). Do kota wpadł kundelek w odwiedziny.
Dziki Wodospad na rzece Łomnica. Wodospad położony jest w Karpaczu, niedaleko dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę.
Stylowa budka telefoniczna na dworcu kolejowym w Jeleniej Górze.

Komentarze

  1. Już się nie mogę doczekać swojego wolnego, kiedy wybiorę się w góry :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super zdjęcia :) Bardzo piękne widoki które zachęcają do wyjazdu w góry :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza