Czy Macedonia jest rzeczywiście Macedonią?


W 1991 roku Macedonia odłączyła się od Jugosławii i proklamowała niepodległość. Utworzenie nowego państwa i nazwanie go Macedonią nie spodobało się Grecji. Dlaczego? Według Greków Macedonia jest tylko jedna i leży w północnej części Grecji.

Pomnik Aleksandra Wielkiego w Skopje, fot. Aleksandra Cholewa.
W starożytności obszar ten był historycznym centrum antycznej Macedonii, która z kolei była greckim państwem. Starożytni Macedończycy byli Grekami wywodzącymi się z plemienia Dorów. Posługiwali się greką i wraz z Grekami współtworzyli kulturę hellenistyczną! Macedonia stała się prawdziwą potęgą za panowania Aleksandra Wielkiego (Macedońskiego).


Grecy oskarżają Macedonię o fałszowanie historii i przywłaszczanie dziedzictwa kulturowego. Uważają, że Macedończycy chcą się wypromować na arenie międzynarodowej ich kosztem. Oprócz nazwy państwa zapożyczone zostały również inne greckie symbole - flaga i godło. W latach 1992-1995 na macedońskiej fladze widniała gwiazda (słońce) z Werginy, która jest również godłem Macedonii Greckiej. Grecja domagała się zmiany tego symbolu. Chcąc pokazać swą determinację nałożyła na Macedonię embargo.  

USA, UE oraz ONZ, obawiając się rozszerzenia konfliktu, zmusiły obie strony do podpisania porozumienia. Macedonia zmodyfikowała flagę oraz naniosła poprawki do swojej konstytucji, jednak o zmianie nazwy kraju nie chciała słyszeć. Grecja odniosła połowiczny sukces.

Od tego momentu minęło już wiele lat, mimo to oba państwa uprzykrzają sobie życie non stop. Grecy straszą sąsiada oddaleniem się od UE, natomiast Macedończycy denerwują Greków stawiając nowe pomniki Aleksandra Macedońskiego, lub nazywając jego imieniem różne obiekty np.: międzynarodowy port lotniczy w Skopje, czy stadion narodowy. 


Zachowanie Grecji było jak najbardziej zrozumiałe na początku konfliktu. Bała się ona ruchów separatystycznych w Macedonii Greckiej, które zagroziłyby integralności terytorialnej całego kraju oraz obawiała się, że Macedonia będzie rościć pretensje do niektórych greckich prowincji. Nic takiego jednak nie miało miejsca, dlatego Grecy powinni jak najszybciej zakończyć ten spór, gdyż psują swój wizerunek.

Stara i nowa flaga Republiki Macedonii.
Grecja toleruje istnienie Macedonii, ale nie akceptuje jej nazwy. Podważa również istnienie narodu Macedońskiego, do tego stopnia, że nie uznaje macedońskiej mniejszości narodowej, a Macedończyków mieszkających w Grecji uważa za Greków mówiących po słowiańsku. Sytuacja ta wywołuje ogromne oburzenie w Macedonii.

Czy Macedonia ma prawo do spuścizny po antycznym królestwie? Ciężko rozstrzygnąć to jednoznacznie. 40% historycznego centrum Starożytnej Macedonii znajduje się w obrębie współczesnej Macedonii, więc teoretycznie ma do tego prawo. Z drugiej zaś strony Macedończycy to Słowianie, którzy z kulturą grecką nie mają nic wspólnego.  

Podział administracyjny Grecji.
Na koniec wskazówka dla osób wybierających się do Grecji. Jeśli zdenerwuje was jakiś Grek i będziecie chcieli mu odpłacić, to wspomnijcie o Macedonii. Grecy swojego północnego sąsiada nazywają po prostu Skopje lub FYROM (Była Jugosłowiańska Republika Macedonii). Na nazwę Macedonia reagują podobno jak byk na czerwoną płachtę.

Komentarze

 1. Ostatnio napisałem pod jednym filmikiem na youtube dotyczącym Eurowizji, że podobały mi się takie kraje jak Serbia, Bośnia i Hercegowina oraz Macedonia. Napisałem to ot tak nie mając nic złego na myśli. Tymczasem przypałętał się jakiś Grek, który zaczął pewną długą dyskusję. Nie rozumiem tego narodu. Ja tu wspominam o muzyce, zaś on o jakichś problemach narodowych. Czy oni zawsze muszą udowadniać swoje racje?! Rozmowa ciągnęła się z kilkanaście postów, aż w końcu odpuściłem, fałszywie przyznając mu rację, by skończył, bo już mnie to irytowało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc mnie też to trochę dziwi, ale chyba wszystkie narody mają jakieś swoje drażliwe tematy. Nawet jeśli nie mają większego sensu będą ich bronić do końca świata. W tamtym roku byłem w Grecji. Zdziwiło mnie to, że wyjeżdżając z niej nie było nigdzie znaku ile kilometrów do granicy z Macedonią, ani nawet FYROM. Generalnie Grecy zachowują się trochę tak, jakby Macedonia w ogóle nie istniała.

   Usuń
  2. Jesli ktos nie ma pojecia o histori to tak jest, ze idiocie sie wydaje, ze cos nie ma sensu i kloci sie z kims kto ma pewna wiedze na dany temat. Grec2y maja racje co do Macedoni a prymitywy slowianskie z tej biednej republiki powinni to uszanowac.

   Usuń
 2. Dodam link do filmiku pod którym się ta dyskusja toczyła: https://www.youtube.com/watch?v=FSueQN1QvV4

  OdpowiedzUsuń
 3. Grecy maja 100% racji. Wszystkie najwazniejsze historyczne wydarzenia mialy miejsce w Grecji,w rejonie polnocej Grecji zwanej Macedonia. A w tamtym kraju nie mieszkaja przodkowie Aleksandra Wielkiego tylko slowianie, w wiekszosci Bulgarzy i Albanczycy. A oni nazywaj swoje ulice, stadiony, lotniska imiem Aleksandra Wielkiego. Nie maja swojego dziedzictwa kulturowego i wszelkimi sposobami chca ta czesc odebrac Grekom...

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza